112 Acil Yardım ve Kurtarma

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. 112 Acil Yardım ve Kurtarma
112 Acil Yardım ve Kurtarma

112 Acil Yardım ve Kurtarma

 

112-acil-ilkyardım

Sağlık Bakanlığına bağlı İI Sağlık Müdürlükleri bünyesinde kurulmuş HAYATI TEHLİKESI OLAN HASTALARA hizmet veren doktorlu ambulans servisidir. Sistemin acil olmayan vakalar için meşgul edilmesi aciI vakalara uIaşmamızı engelleyecektir.

Yaralanmalı trafik kazaIarında önce 112 'i arayınız. Ambulans gelinceye kadar hastayı yerinden kımıldatmayınız. Telefondaki doktorun direktiflerine göre ilkyardım yapınız.

112 'DEN NASIL YARARLANABİLİRSİNİZ?

1- 112 nolu telefonu arayınız. Size nöbetçi doktor yanıt verecektir.

2- Hastanızın şikayetini ve telefion numaranızı bildiriniz.

3- Ambulansın adresinize çabuk ulaşabilmesi için adresinizi otobüs güzergahından durak belirterek tarif ediniz. Size en yakın okul, cami, karakol gibi bilinen bir bekleme noktası seçerek bir kişiyi ambulansı karşılamak üzere buraya gönderiniz.

4- Ambulans merkezde görevli diğer doktor tarafından hemen yola çıkarılacağından telefonda yapılan görüşmeler vakit kaybına yola açmayacaktır. Bu nedenle nöbetçi doktorun size sorduğu sorulara ayrıntılı olarak yanıt veriniz. Ambulans ulaşıncaya kadar telefondaki doktorun direktifleri doğrultusunda ilkyardım uygulayınız.

5- Telefonunuzu kapattıktan sonra telefonu meşgul etmeyiniz. Çünkü 112 doktoru sizi tekrar arayabilir.

112 Acil Yardım ve Kurtarma Trafik kazası, kalp krizi, yanıklar, elektrik çarpması, yüksekten düşme, boğulma, koma, zehirlenme gibi... acil durumlarda en kısa sürede yanınızdadır.

 

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü 112 tanıtım broşürü
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments