Abdominoplasti (Karın Germe)

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Abdominoplasti (Karın Germe)
Abdominoplasti (Karın Germe)

Abdominoplasti (Karın Germe)

abdominoplasti

 

Estetik karın ameliyatı düşünen kişilerin, daha sonra hayal kırıklığı yaşamamaları için ameliyat hakkında önceden bilgi sahibi olmaları çok yerinde bir davranış olacaktır ki bu kural tüm estetik ameliyat türleri için de geçerlidir.

Bu ameliyatta neler yapılır

Aşırı yağların ve cilt dokusunun cerrahi yöntemlerle çıkartılmasına ek olarak gerektiğinde karın duvarı kaslarının gerginleştirilip sıkılaştırılmasıyla karnın düzleştirilmesi ve doğal görünümünün kazandırılması sağlanır.

Kimler bu ameliyat için uygun adaydır

Hastalar genellikle aşırı kiloya, doğuma veya yaşlılığa bağlı olan karın sarkması şikayetiyle başvuran kişilerdir. Bir çoğu da egzersiz ve diyete rağmen kilo verememişlerdir. Bu kişiler için abdominoplasti iyi bir çözüm olabilir. (Tabii ki son ameliyat kararına bir estetik cerrahla görüşüldükten sonra varılmalıdır).

Ameliyat hakkında bilgi

Hastanın ayaktan mı yoksa hastaneye yatırılarak mı tedavi edileceği hem hastanın özel durumuna hem de cerrahi işlemin boyutlarına bağlı olarak değişir. Ancak genelde hasta 1-3 gün kadar hastanede yatırılır. Operasyon ortalama 2-5 saat kadar sürer. Genel anestezi veya sedasyon eşliğinde lokal anestezi ile uygulanır. Ameliyattan önceki ve sonraki 2 hafta boyunca sigara içilmemeli, sıkı diyet yapılmamalıdır. Bunlara dikkat edilmediği taktirde yara iyileşmesi bozulur ve dikişler açılabilir.

Ameliyata bağlı normalde beklenen rahatsızlıklar nelerdir

Ameliyat bölgesinde geçici ağrı, karın derisinde hissizlik veya uyuşukluk, deride çürükler ve morarmalar, birkaç hafta veya ay süren halsizlik olabilir. Ağrı kesici ilaçlar yakınmaları oldukça azaltır. Uyuşukluk ve morluk gibi problemler de kısa bir süre içinde kendiliğinden geçecektir.

Ameliyatın riskleri vardır ve önceden bilinmesi gerekir

Operasyon iyi bir klinikte ve tecrübeli bir cerrah tarafından yapılsa bile, bazen istenmeyen problemlerle karşılaşılabilir. Bunlar arasında; kan pıhtılarının bazı önemli damarları tıkaması(çok nadirdir), ameliyat yerinde iltihap gelişmesi, deri altında kan birikmesi (hematom), kötü yara iyileşmesi sonucunda bozuk bir estetik görünüm ve dikişlerin erken ayrılmasına bağlı yara açılması sayılabilir. Bazen ikinci bir düzeltme ameliyatı gerekebilir. Bu problemlerin görülme şansı çok düşüktür ve hemen hepsinin tedavisi mümkündür.

Normale dönüş

Ameliyattan sonra mümkün olan en erken sürede (1.-2. gün) hasta ayağa kaldırılır ve yürümesi istenir. Deri dikişleri 7-10. günde alınmaya başlanarak 15-20. günde tamamı alınır. Hastaya karın korsesi giydirilir. Hasta 2-4. hafta sonra iş başı yapabilir. Daha ağır aktiviteler için 4-6 hafta veya daha fazla süre geçmesi gerekir. Karındaki dikiş izleri önceleri pembe renkte ve belirgindir. Ameliyat yara izinin solarak deri rengini alması 3ay-2yıl kadar bir zaman alabilir. Bu durum kişinin yara iyileşme gücüne bağlıdır.Oluşan yara izi mayo ve bikini içinde kalacak şekilde ve belli belirsizdir. Karın içi hacmi küçültüldüğü için yemekler ameliyattan sonraki ilk 15-20 gün az miktarda ve sık aralıklarla yenmelidir. Ayrıca karın bölgesini saracak bir korsenin ameliyattan sonraki 1.5-2 ay boyunca mutlaka giyilmesi önemle tavsiye olunur.

Dr.Mübin Hoşnuter
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments