Ağız cerrahisi sonrası veya diş çekimi sonrası dikkat edilecekler

  1. Anasayfa
  2. Ağız ve Diş Sağlığı
  3. Ağız cerrahisi sonrası veya diş çekimi sonrası dikkat edilecekler
Ağız cerrahisi sonrası veya diş çekimi sonrası dikkat edilecekler

Ağız cerrahisi sonrası veya diş çekimi sonrası dikkat edilecekler

 

ağız-cerrahisi-diş-çekimi

Cerrahi girişim yapılacak veya yapılmış olan hastalar için yararlı bilgiler
Komplikasyonsuz bir tedavi süreci için aşağıdaki tavsiyelere uymanız rica olunur:

Cerrahi Öncesi
Tok karnına randevüya gelmeniz
Diş ve protezlerinizi iyice temizlemeniz (yara
bölgesindeki bir enfeksiyona engel olmak için)
Cerrahi Sonrası bir ve ikinci gün
anestezinin etkisi sürdükçe yemek yenmemelidir
sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmak
sıcaktan, örneğin güneş banyosundan kaçınmak
çok yorucu işlerden uzak durmak
yatarken başı yüksekte tutmak
ilaçları aksatmadan kullanmak
ağız hijyenine özellikle dikkat etmek
alkol ve sigarayı azaltmak, mümkünse hiç kullanmamak
ilk 2 ila 3 gün oluşan şişlik normaldir. Ancak bunu en az düzeyde tutmak için ilk 48 saat operasyon bölgesini dışarıdan mümkün olduğunca soğutmak yararlı olur.
yara sonradan tekrar kanamaya başlarsa, temiz bir mendil alıp düğmeleyin, veya gaz pamuk bir tampon hazırlayıp yara üstüne yaklaşık yarım saat baskı yapın; bu durumda suyla çalkalamak veya tükürmek kanamanın sadece artmasına neden olur Bunların hiçbiri işe yaramazsa tekrar doktorunuza danışınız!
3. Günden sonra
ağız hijyenine özen göstermeye devam
günlük normal hayata devam
ağız açıklığında aşırı bir azalma olduğunda doktorunuza danışınız!
Dr.Hakan Bilhan
NOT : Ameliyat sonrası, reflekslerinizde meydana gelecek geçici yavaşlama nedeniyle, araç kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments