Aids

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. Aids

Aids

 






İlk kez 1981 yılında Amerika'da genç eşcinsel erkekler arasında  görüldüğü bildirilen ve o güden bu güne tüm dünyaya yayılarak milyonlarca kişiyi etkileyen ve ASRIN VEBASI olarak da adlandırılan AIDS ( Acquired ImmuneDeficiency Syndrome)   Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu'nun  başharflerinden oluşan bir terimdir. Kalıtsal olmayan (edinilmiş, kazanılmış) virüslere karşı vücut savunmasının azalması (bağışıklık yetmezliği) ile ortaya çıkan bir takım hastalık belirtileri (Sendrom) anlamına gelmektedir.Yine 1980 li yılların başlarında AIDS etkeninin  bir  insan retrovirüs'ü olduğu açıklandı ve HTLV 3 olarak adlandırıldı. 1986 yılında ise AIDS e sebep olan virüs'e verilen adın HIV  (Human Immunodeficiency Virus = İnsan İmmunyetmezlik Virüsü) olduğu açıklandı.

Sitemiz arama motorunda ençok aranan hastalık olan AIDS hakkında seçtiğimiz bazı linkleri aşağıda veriyoruz:
































hatam.gif (2867 bytes) Hacettepe Üniversitesi HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi
HIV/AIDS hastalığının bilimsel doğruları ile halka anlatılması ve korunmanın öğretilmesi konularında çeşitli platformlarda yaygın eğitim hizmeti veren ve konu ile ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapan HATAM, (Hacettepe AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi) ın sitesi.AIDS ile ilgili aradığınız herşeyi bulacaksınız.yildiz.gif (288 bytes)yildiz.gif (288 bytes)yildiz.gif (288 bytes)yildiz.gif (288 bytes)yildiz.gif (288 bytes)
Erdem Ünal tarafından hazırlanmış AİDS konusundaki en geniş içerikli Türkçe kaynak. Ancak bazen sayfanın açılmasında sorunlar yaşanabiliyor.yildiz.gif (288 bytes)yildiz.gif (288 bytes)yildiz.gif (288 bytes)yildiz.gif (288 bytes)yildiz.gif (288 bytes)








Aids Savaşım Derneği Tek sayfalık kısa bilgiler ve dernek adresini içeren bir site.   yildiz.gif (288 bytes)yildiz.gif (288 bytes)

Hacettepe Üniversitesi AIDS İle Savaşım Topluluğu
Yine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 250 öğrencinin biraraya gelerek kurduğu “H.Ü. AIDS ile Savaşım Topluluğu” nun sitesinde AIDS ile ilgili özetten oluşan bir sayfa.
 
 
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments