Alerjikler…polenlere karşı aşı olun

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Alerjikler...polenlere karşı aşı olun
Alerjikler…polenlere karşı aşı olun

Alerjikler…polenlere karşı aşı olun

Polen-alerjisi-aşı

 

Bahar allerjisinin burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık hissi, ciltte kaşıntı ve kabartı gibi belirtilerle oraya çıktığını söyleyen uzmanlar, alerjisi olanları aşı olmaları konusunda uyarıyor.

Allerjik bünyelere sahip olanların baharla birlikte sıkıntılarının başladığı bildiriliyor. Uzmanlar, başta çiçek polenleri olmak üzere bahar allerjisi olanlara aşı yaptırmalarını ya da antihistaminik ilaçlar kullanmalarını öneriyor. İstanbul İl Sağlık Müdürü Osman Karaaslan, bahar aylarında Türkiye´de üst solunum yollarının enfeksiyonları ile allerjilerin daha sık gözüktüğünü bildirdi.

"Allerji vücudumuza çeşitli yollardan giren antijen dediğimiz çeşitli maddelere karşı gelişen bir reaksiyondur" diyen Karaslan, allerjiye yol açacak etmenleri şöyle sıraladı:

"Sigara, hava kirliliği, ailesel yatkınlık, ev tozları, çiçek polenleri, hayvan kılları, aspirin, penisilin gibi bazı ilaçlar, üst solunum yolunun viral enfeksiyonları, baharın gelişiyle yeşillenen bazı ağaç çeşitleri, polenler, bazı çiçekler, çimenler."

Karaaslan, bahar allerjisinin burun akıntısı, hapşırma, burunda dolgunluk tıkanıklık hissi, polipler(burunda oluşan iyi huylu küçük tümörcükler), ciltte kaşıntı, kabartı, döküntü, üst solunum yollarında gıcık tarzında öksürük gibi belirtilerle kendini gösterdiğini kaydetti.

Karaaslan, ailesel yatkınlığın bu hastalıkta büyük önem taşıdığını dile getirerek "Allerjik bünyeli kişilerin çocuklarında allerji olma olasılığı yüsektir. Bu nedenle aile öyküsü teşhis ve korunmada önemlidir" dedi. Karaaslan, bahar allerjisinden korunmak için şu önerilerde bulundu:

"Allerjilerde ilk yapılacak kişiyi allerji yapan ortamlardan uzaklaştırmaktır. Allerjenlerin ortaya çıktığı dönemde antihistaminik(anti allerjik) ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca bu dönemde yine yüzde 50 oranında koruma sağlayan allerji aşıları yapılabilir. Bu aşı ve ilaçlar allerjenlere karşı bağışıklık sağlayarak kişilerde direnç oluşturabilir. Öte yandan polen yaratan ağaç çeşitleri ortadan kaldırılabilir. Çalışma ortamları değiştirilebilir."
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments