ALLERJİ TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. ALLERJİ TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ
ALLERJİ TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

ALLERJİ TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

alerji
ÖNCEKİ SAYFAAeroallerjen:Solunduğunda burun ve akciğerlerde hastalık belirtilerine yol açan, hava yolu ile taşınan allerjenlerdir.Allerjen: Polenler, hayvanlar, ev tozu akarları, besinler ve ilaçlar gibi allerjik reaksiyona yol açan yabancı maddelerdir.

Allerjik konjunktivit: Gözde kızarıklık, yaşarma, kaşıntı ve ödem ile karakterize olan allerjik reksiyondur.

Allerjik rinit: Burunun yıl boyu veya mevsim boyunca görülen allerjik reaksiyondur. Mevsim boyunca süren allerjik rinit halk arasında saman nezlesi olarak bilinir.

Allerji: Normalde sorunsuz olarak kabul edilen bir maddeye karşı gösterilen anormal bir duyarlılık durumudur. Aşırı duyarlılık ile eş anlamlı olarak kullanılır.

Anafilaksi: Deride döküntü, solunum güçlüğü, hırıltı ve kan basıncında düşme ile karakterize allerjik reaksiyonların ağır bir şeklidir.

Antikor: Yabancı bir maddeye karşı vücudumuzda yapılan kimyasal bir maddedir.

Astma: Bronş kaslarında kasılma, bronş duvarı ödemi ve bronş içinde mukus (salgı) oluşması ile solunum yollarında daralma oluşturan durumdur.

Deri testi: Deriye allerjenlerin temas ettirilmesi sonrası oluşan lokal reaksiyonun ölçülmesine dayanan ve özgün allerjenin saptanmasına dayanan tanısal test.

Duyarlılaşma: Bireyin allerjik olmasına yol açan süreç.

Eozinofil: Allerjik reaksiyonlara katılan, kandaki bir tip akyuvar.

Ev tozu akarı (mite): Ancak mikroskop ile seçilebilecek büyüklükte olan bir canlıdır. %60 'ın üzerindeki nem oranları akarların çoğalması ve idameleri için ideal ortamdır. Başta halı, yastık, yorgan, battaniye ve kumaşlar olmak üzere toz tutan hertürlü ev eşyası akarlar için önemli kaynaklardır. Akarlar ev tozunun en önemli allerjenidir.

Histamin: Allerjik reaksiyonlarda, vücudumuzdaki mast ve bazofil hücrelerinden salınan kimyasal madde.

İmmunglobulin: Dışardan gelen birçok uyarıya karşı vücudumuzda sentezlenen bir grup kimyasal madde. Antikor bir immunglobulindir.

İmmunglobulin E (IgE): IgA, IgM, IgG, IgD ve IgE isimli beş ana grup immunglobulinden biridir ve allerjenlere karşı yanıt olarak sentezlenmiştir. IgE antikorları, alleıjen ile sonraki karşılaşmada allerjik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olurlar.

İmmunoterapi (Allerji aşıları): Hastanın duyarlı olduğu allerjenlerin, giderek artan konsantrasyon ve dozlarda hastaya enjekte edilerek, hastanın allerjenlere karşı duyarsız hale gelmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir.

İrritan: Rahatsızlık veren, tahriş eden madde.

Mast hücresi: Histamin ve allerjinin diğer mediatörlerini salan hücrelerdendir. IgE mast hücresinin yüzeyine bağlı olarak bulunur. Allerjen bu IgE'ye bağlanınca mast hücresi içinde bulunan mediatörler salınarak allerjik reaksiyon başlar.

Mediatör: Allerjik bir reaksiyonda salınarak konjesyon, aksırık, kaşıntı, öksürük, ve vizing gibi belirtilere neden olan bir grup kimyasal maddedir. En iyi bilinen allerji mediatörü histamindir.

Polen: Bitkilerin erkek genetik materyalini taşıyan mikroskopik parçacık.

Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments