Allerjik Hastalıklar

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Allerjik Hastalıklar
Allerjik Hastalıklar

Allerjik Hastalıklar

alerji

 

Allerjik hastaliklar ya da reaksiyonlar vucudun herhangi bir organi veya sistemini tutabilir. Bu reaksiyonlarin en belirgin olanlari solunum sisteminde allerjik nezle veya astma ve deride de allerjik dermatit, ekzema ve urtikerdir. Bircok baska hastaligin ortaya cikmasinda da diger bazi allerjik faktorler rol oynayabilir.
Allerjik nezle allerjenlerin sebep oldugu burun akintisi, tikanmasi ve aksirik nobetleridir. Bazen polen allerjenlerine bagli olarak mevsimlerle iliskili olarak gorulur. Bu, saman nezlesi olarak da bilinir. Bazen de yil boyunca devam eder ve perenial nezle adini alir. Burun kasintisi ve tikanikligi ve iyilesmeyen sinuzitler en onemli belirtileridir.

Bronsial astma tekrarlayan oksuruk, hirilti veya nefes darligi ile kendini belli eder. ust solunum yolu enfeksiyonlari da bu sikayetleri aciga cikartabilir. Astmali kisilerde kirli hava, sigara dumani, toz, hormonel degisiklikler veya emosyonel olaylar da nobetlerin baslamasina ve uzamasina neden olan faktorlerdir. Astma herhang bir yasta baslayabilir, tedavi edilmezse tekrarlar ve kroniklesebilir.
Allerjik dermatit siklikla kol ve bacaklarda ve butun vucutta gorulebilen, bulasici olamayan kasintili bir deri dokuntusudur. Siklikla allerjik reaksiyonlarin bir bulgusu olarak ortaya cikar ve diger allerjik rahatsizliklarla birlikte veya gida allerjilerine bagli olarak da gorulebilir.
Kontakt dermatit bazi maddelerin deriye dogrudan temasi sonucunda ortaya cikan deri dokuntusudur. Temas eden madde genellikle kimyasal veya hayvansal allerjen iceren bir giysi ya da takidir. Kisinin meslegi geregi diger allerjenlere bagli da gozlenebilir.
Urtiker deride kabariklik, kasinti, sisme ile kendini gosteririr. Bu sisme deri alti dokularda da olabilir ki buna anjioodem adi verilir. Yuz, dudak, dil, bogaz, goz veya kulaklarda olusabilir. Larinkste olursa hava yollarinda ani tikanma meydana getirerek tehlikeli olabilir.
Allergy & Immunology
Allerji Network
Practice Staff:
Fatih Ozkaragoz, MD
Kemal Ozkaragoz, MD
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments