Allerjik Rinit

  1. Anasayfa
  2. Kbb (Кulak Burun Boğaz)
  3. Allerjik Rinit

Allerjik Rinit

Allerjik rinit, toplumun hiçte küçümsenmeyecek bir bölümünde rastlanan ve son derece yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Mevsimsel allerjik rinit (Polenlerin yoğun olduğu mevsimler) kendisini her yıl belirli bir zamanda ortaya çıkan aksırık, kaşıntı, burun akıntısı ve burunda tıkanma gibi bulgularla belli eder. Bir de yıl boyu devam eden, mevsimsel allerjik rinitle benzerlik gösterenallerjik rinitten bahsedebiliriz. Burada burun mukozasının şişmesine (konjestiyon) bağlı tıkanma daha belirgindir. Ev antijenlerinin en yaygını olan ev tozu akarlarının mevsimi, evler kış boyunca kapalı kalıp iyi havalandırılmadığı sürece devam eder. Bu nedenle evlerin özellikle kış aylarında havalandırılması ihmal edilmemesi gereken basit tedbirlerden bir tanesidir.

Allerjik Rinitte Ne Yapılmalı?Allerjik rinit tedavisinde, doktorunuzun izleyeceği yol ya ilaçla tedavi yada immünoterapi yani allerji yapan ajan veya ajanlara karşı hassasiyetin azaltılması (desansibilizasyon) olacaktır. Bu iki yöntemin yanında evdeki evcil hayvanların uzaklaştırılması, çevre kontrolüne yönelik vakumla temizlemehavayı filtre ederek temizleyen sistemler ve havalandırma (air conditioning) gibi tedbirler de ihmal edilmemelidir. Hastalardaki belirtileri aşağıdaki gibi gruplandırabiliriz.

  • Aksırık

  • Kaşıntı

  • Burun Akıntısı

  • Burunda Tıkanma ( Konjestiyon )

  • Kuruluk Hissi


Doktorunuzun uyguladığı tedavinin yeterince yararlı olabilmesi için hastada yukarıdaki sıralamış olduğumuz belirtilerden hangisinin ön planda olduğunun bilinerek ilaç seçilmesi önem kazanmaktadır. Reçetesiz satılan allerji tedavi ilaçlarının çok sayıda mevcut olması nedeni ile bugün hemen bütün allerji vakaları, bu sorunla ilgili olarak doktora başvurmadan önce bunların çoğunu denemiş durumdadırlar. Örneğin bir grup hastada öncelikle burun akıntısı, bir başka grupta burun tıkanıklığı yada aksırık, kaşıntı gibi belirtiler ön plandadır. Bu nedenle iyileşmenin şartlarından bir tanesi de rastgele ilaç kullanımı değil, belirtilere yönelik etkili tedavinin uygulanmasıdır.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments