Allerjik ve Anaflaktik Transfüzyon Reaksiyonları

Allerjik ve Anaflaktik Transfüzyon Reaksiyonları

Allerjik ve Anaflaktik Transfüzyon Reaksiyonları

 

polen_alerjisi_alerjik

Tanım

 

Nadir görülen, fakat çoğu kez öldürücü bir transüzyon reaksiyonudur. Genellikle gram negatif bakterilerin (psödomonaskoliform bakteriler) endotoksinlerine bağlıdır. (gram negatif bakteri sepsisi)

Tedavi

Transfüzyon kesilir. Geniş spektrumlu ve güçlü bir kombine antibiyotik tedavisine başlanır. (ör ; gentamisin + sefolosponin) . Santral venöz basınç kontrolü altında sıvı verimlerek plazma hacmi arttırılır, yüksek dozda parenteral kantikostesid tedaviye başlanır. Gereğinde vazopressör ilaçlar ve yaygır damar içi pıhtılaşmasına bağlı kanamalar gelişirse heparin uygulanabilir.

Klinik bulgular

Transfüzyona başladıktan birkaç dakika sonra üşüme ve titreme ile birlikte ateş ve başağrısı ortaya çıkar. Bunu kanlı kusma, ishal, hipotansiyon ve şok tablosu izler Şoktaki hastanın derisi pembe ve sıcaktır. Yaygın damar içi pıhtılaşmasına bağlı olarak kanamalar ortaya çıkar.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle

Göz Hastalıkları Uzmanı, Retina, Oküloplastik Cerrahi, Glokom, Katarakt ve Refraksiyon, Blefaroplasti

Dost Siteler

Reklam | Лечение в Турция | Пластика на клепачи | Присаждане на коса в Турция
Bumerang - Yazarkafe

1998-2017 All Rights Reserved © HastaRehberi