Amniyosentez

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. Amniyosentez
Amniyosentez

Amniyosentez

Amniyosentez


hamile-calisan-mkleAmniyosentez(amniosentez) çeşitli yöntemler ile bebeğin amniyon kesesinin içine girilerek bir miktar sıvı alınması demektir.

Amniyon mayii gebeliğin 12. haftasına gelindiğinde yaklaşık 50 ml civarında, 16-20 gebelik haftalarında 200-400 ml civarındadır. 36-38. gebelik haftalarında 1 litre olan miktar doğuma doğru bir miktar azalma gösterir. Amniyon mayii karakteri ve biyokimyasal yapısı sürekli bir değişim içindedir. Bu mayii dinamik bir yapıdır. Fetusa ait pekçok hücre ve salgı bu materyal içinde yer alır.

Amniyosentez ile elde edilen mayii içerindeki fetus kaynaklı hüceler ile genetik bazı bozukluklar araştırılır. Sıvı kısmı ise bebeğin metabolizması hakkında bilgi verir.

Amniyosentez yapılmasını gerektiren durumlar
Amniyosentez kromozom anomalilerinin, metabolik hastalıkların, genetik hastalıkların saptanması ve fetusun olgunlaşmasının değerlendirilmesi maksadı ile yapılır. Amniyosentezin gerekli olduğu durumlar şunlardır:


  • 35 yaştan büyük anne adayları (eskiden bu durumda her zaman amniyosentez yapılırken artık sadece tarama testlerinde şüpheli sonuç çıkan gebelere önerilmektedir)

  • Erken tanı testlerinde bebek ile ilgili problem riski yüksek çıkanlar

  • Daha önceden Down sendromlu yada başka bir genetik problemli bebek doğuranlar

  • Bebeği etkileyebilecek kalıtsal hastalığı olanlar

  • Beyin ya da omurga problemli çocuk doğuranlar

  • Anne ya da baba adayında genetik problem açısından aile öyküsü pozitif olanlar

  • 3 ya da daha fazla sayıda düşük yapanlar


Ayrıca gebeliğin ileri dönemlerinde bebeğin akciğer gelişimini tamamlayıp tamamlamadığını anlamak maksadı ile de yapılabilir.

Klasik Amniyosentez
Klasik amniyosentezde 16-20 gebelik haftalarında yaklaşık 20 ml sıvı alınarak yapılır. İşlem lokal anestezi altında steril şartlarda ve ultrason eşliğinde yapılır.Çoğu zaman tek bir iğne darbesi ile girildiğinden lokal anestezi yapılıp yapılmaması tartışmalıdır.Önemli olan sıvıya kan karışmamasıdır. Komplikasyonlarına bakıldığında bunlardan en önemlisi bebeğin kaybedilmesidir. Amniyosentez fetal kaybı %0,3-1,0 oranında arttırmaktadır. Komplikasyonlar annede, rahimde, plasentada ve fetusda olmak üzere 4 başlık altında incelenir. Annede cilt altına kanama, barsak veya mesane zedelenmesi ve enfeksiyon olabilir. Amniyosentez rahim dokusunda kanamalara ve rahimde kasılmalara yol açabilir. Yine işleme bağlı olarak plasentada kanama, enfeksiyon görülebilir. Fetusda yarattığı komplikasyonlar ise düşük ya da erken doğum, fetusun iğne ile isabet alması sonucu sakatlık ya da gelişme geriliği olarak sayılabilir. Ancak tüm bu komplikasyonlar son derece nadir görülürler.


İşlem sonrası anne adayı en az 24 saat gözlenmelidir.Eğer kan uyuşmazlığı var ise işlem sonrası koruyucu tedavi yapılmalıdır.

Erken Amniyosentez
Gebeliğin 10-14. haftalarında yapılan amniyosentezdir. Oldukça yeni bir tekniktir. Daha erken dönemde tanı konulmasını sağladığı halde işlem sonrası düşük olasılığı yüksektir. Fetal kaybı % 2.5-4.0 arttırır.


Geç Amniyosentez
24. gebelik haftasından sonra yapılan amniyosentezdir. Amacı anomalilerin tespitinden çok bebeğin akciğer gelişiminin saptanmasıdır. Günümüzde kullanım alanı kalmamıştır.


Kaynak : Jinekoloji Sitesi
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments