anne olabilecek miyim?

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Hastalıkları
  3. anne olabilecek miyim?
anne olabilecek miyim?

anne olabilecek miyim?

ANNE OLABİLECEK MİYİM?


bebekanne

Kadınlar anne doğmazlar. İçgüdüsel olarak bebeği sallayarak uyutmayı, bezini değiştirmeyi veya banyo yaptırmayı bilmezler. Annelik, aslında  anababalık öğrenilen bir sanattır. Kusursuz (hiç olmazsa kusursuza yakın) hale getirmek için çok uygulama yapmak gerekir. Yüzyıl önce bu uygulamalar erken başlıyordu, kız çocuklar küçük kardeşlerine bakmayı öğreniyorlardı.


   Günümüzde yetişkin kadınların büyük bir yüzdesi hayatlarında, sevmek için hariç, küçük bir bebeği kucaklarına bile almamaışlardır. Annelik eğitimini kitaplardan, dergilerden, bebek bakım kurslarından yada annelerinden ayrı bir iş sayarak alacaklardır. Bu demektir ki, ilk bir iki hafta bebek uyumaktan çok ağlayabilir, şampuan gözlerini yakabilir, bezleri kirli olabilir. Bununla birlikte yeni anne yavaş ancak emin bir şekilde kendini bu işi eskiden beri yapıyormuş gibi hissetmeye başlar. Endişeleri güvene dönüşür. Başlangıçta bebeği tutmaya korkarken, artık bir kolunda bebekle yemek masası hazırlamaya, evi süpürmeye başlar. Vitamin damlaları vermek, banyo yaptırmak, zıbın değiştirmek artık ürkütücü ve zor olmaktan çıkar. O annedir ve hayal etmesi güç olsa bile sizde bir anne olacaksınız. Bebek geldikten sonra ilk günleri kolaylaştıracak hiçbir şey olmasada, doğumdan önce öğrenme sürecine başlamak her şeyin üzerinden gelmenizi kolaylaştıracaktır. 

   Şunlar size yardımcı olabilir: bebek odalarını ziyaret edin ve en son gelen bebekleri izleyin, bir arkadaşınızın yeni doğan bebeğini tutun, altını değiştirin, uyutun ve mümkün olduğunca çok şey okuyun.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments