anne olma problemleri ve çözümleri

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Hastalıkları
  3. anne olma problemleri ve çözümleri
anne olma problemleri ve çözümleri

anne olma problemleri ve çözümleri







ANNENİN  PROBLEMLERİ  ve  BAZI  MUHTEMEL  ÇÖZÜMLERİ

 

dogum-sonrasi-forma-girmek





Bebeğinizin göğsünüzü yakalamasında güçlüklerle karşılaşıyorsanız  size bazı öneriler;

h  Bebeğiniz göğsünüzü emmeyi tam olarak öğrenene kadar başka bir şey vermemek idealdir. Bebeğinizin ek besine ihtiyacı varsa tercihen biberon haricinde bir yöntem kullanılabilir. Ancak, istisnai durumlarda biberon kullanılabilir.

h  Göğüs uçlarınız düzse başparmağınız arasında yuvarlayarak yavaşça çekebilirsiniz. Bunu yakalamadan hemen önce yaparsanız bebeğin göğüs ucunu yakalamasına yardımcı olabilir. 

 h Göğüs uçlarınız çukur veya içe dönük olursa yuvarlamaya çalışmak sadece içeri doğru çekilmelerine sebep olur. Bunun yerine, elinizi göğüs ucunun yaklaşık 5 cm arkasında C tutuşuna getirin ve göğüs kafesinize bastırın.

h  Emzirmeden hemen önce göğüs pompası kullanılması da göğüs uçlarınızın bebeğin yakalayabileceği kadar çıkmasını sağlayabilir. Birkaç denemeden sonra yine almıyorsa ve ek besin gerekiyorsa göğüslerinizi hastane tipi bir elektrikli pompayla düzenli olarak sağmalısınız. Göğüs ucu derisinin uzamasını sağlar ve sütünüzün artmasını sağlar.

 h Bazı çok özel durumlarda, göğüs ucu adaptörleri bebeğinizin göğsünüzü almasına yardımcı olur. Göğüs ucu adaptörünün doktor kontrolünde kullanılmalı. Adaptör birkaç günden fazla kullanılırsa süt yapımını azaltabilir.

h   Bebeğiniz, göğüsleriniz aşırı dolduğu içinde göğüs ucunu yakalayamıyor olabilir. Bu durumda, emzirmeden yarım saat önce göğüs koruyucusu takmak sütünüzün akmasına, aylanın yumuşamasına ve bebeğin göğüs ucunu yakalamasına yardımcı olur.

h  Bebeğiniz emmeyi başaramadıysa ağlamaya başlar. O zaman bebeğinizi sakinleştirip tekrar deneyin.

h  Bebeğiniz bir pozisyonda göğsünüzü yakalayamıyorsa pozisyon değiştirin. Pozisyon değiştirdiğinizde bebeğinizin yakalamasına yardımcı olursunuz.

h  Bebeğinizin günde birkaç kez kısa sürelerle göğsünüze koymaya çalışın. Bebek sakinken ve çok açken yaparsanız başarı şansınız artar.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments