Anne sütü ve mekanizması

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Hastalıkları
  3. Anne sütü ve mekanizması
Anne sütü ve mekanizması

Anne sütü ve mekanizması
ANNE  SÜTÜ  


Anne_sutu_
              Anne Sütü Nasıl Oluşur..

   Anne sütü göğüsteki özel hücreler tarafından yapılır. Süt bu hücrelerden kanallar vasıtasıyla inerek göğüs ucundaki deliklerden bebeğinize ulaşır. Bebeğiniz doğduktan sonra vücudunuzun süt yapmaya devam etmesi için iki önemli şey olmalıdır. Birincisi, göğüs ucunun uyarılması, sinirler vasıtasıyla vücudunuza daha fazla süt yapma mesajını iletir. Bebeğinizin uygun pozisyonda göğsünüzü emmesiyle, ya da sütünüzü sağmanızla gerçekleşir. Sürekli süt yapmanın ikinci anahtarı, sütün göğüslerden sık ve tamamen boşaltılmasıdır. Ne kadar fazla süt çıkarırsanız o kadar fazla süt  yaparsınız.

 

                      İlk Süt ...

   Ağız sütü ( kolostrum ), göğüslerden gelen ilk sütün ismidir. Göğüsler hamileliğin 16.haftasında koyu, yapışkan, sarımsı beyaz bir madde olan ağız sütünü yapmaya başlar. Ağız sütünün miktarı az olduğundan ilk kez anne olanlar bebekleri için sütü olmadığını düşünür. Az miktarda olan ağız sütü boşa gider. Ağız sütü yeni doğan yeni doğan bebeğiniz için ideal bir besindir. Bunun bazı sebepleri vardır. Birincisi, yaşamın ilk aylarında bebeğinizin hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olacak bol miktarda antikor içerir. İkincisi, oldukça konsantre bir besin kaynağı olup yüksek oranda protein ve mineral içerir. Az miktarda ağız sütü, aynı anda ve belirli bir ritimle emme, yutma ve nefes alma yeteneğini kazanması için pratik yapmasını da kolaylaştırır. Bebeğiniz ritmi yakaladığında sütünüz de iştahıyla orantılı olarak artar.

             Sütünüzdeki Değişim...

  İlk birkaç haftada sütünüzün görünümü, miktarı  değişir. Örneğin; olgun süt ağız sütünden daha ince görünür, fakat gerçekte kalori değeri daha yüksektir. İlk birkaç günlük emzirmeden sonra süt yapımının ve göğüslere kan akışının artmasından dolayı göğüsleriniz şişer. ( daha büyük, daha olgun ve biraz hassas ). Bu olgunluk birkaç gün sürebilir ve bebeğin göğüs ucunu gerektiği gibi yakalamasını engelleyebilir. Bir çok anne göğüsleri iyi saran ve destekleyici sütyen giydiğinde kendini daha rahat hisseder. 

             Göğüslerin Bakımı...

   Ilık suyla duş yapmak göğüslerinizin temizliği için yeterlidir. Göğüslerinize sabun sürmekten kaçının; cildinizi kurutabilir ve doğal yumuşatıcıları yok edebilir. Göğüs uları düz veya ters dönük olan kadınların sütyenlerinin içinde göğüs koruyucusu kullanması. Göğüs koruyucuları, göğüs ucu için ortasında delik bulunan çanak şeklinde özel tasarımlı sert plastikten yapılır. Bebeğin göğüs ucunu daha kolay yakalayabilmesi amacıyla göğüs ucunun dışarı çekilmesi için sabit ve hafif bir basınç uygular.  Göğüs koruyucuları eczanelerde ve tıbbi malzeme satan dükkanlardan temin edebilirsiniz
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments