Anne sütü zekayı geliştiriyor

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Hastalıkları
  3. Anne sütü zekayı geliştiriyor
Anne sütü zekayı geliştiriyor

Anne sütü zekayı geliştiriyor

 

Anne_sutu_
LEXINGTON- ABD'de yapılan bir araştırmada, anne sütü içen bebeklerin zeka gelişiminin içmeyenlere göre daha fazla olduğu saptandı. Kentucky Üniversitesi uzmanlarından Jame Anderson, anne sütüyle beslenen bebekler ile biberonla beslenenler arasında karşılaştırmayı içeren bir araştırma yaptı.

Anderson, araştırması sonucunda, "anne sütüyle beslenen bebeklerin IQ'larının, biberonla beslenen bebeklere oranla 5 puan daha fazla olduğunu saptadığını" söyledi. Jame Anderson, bebeğin zekasının anne sütüyle gelişiminin 6 aya kadar olabileceğini, 8 haftadan az anne sütü emen bebeklerde ise anne sütünün zeka üzerinde yarar sağlamasının söz konusu olmadığını belirtti.

Araştırması American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan Anderson, bu 5 puanlık artışın yüzde 40'ının anne-bebek arasındaki yakınlaşmadan doğduğunu, yüzde 60'ının ise tek başına anne sütünün besleyici değerinden kaynaklandığını belirtti.
Çocuğa annelik geni babadan geçiyor

Bilim adamları kadınların ‘‘iyi ya da kötü anne olma’’ özelliğinin annelerinden değil, genetik olarak babalarından geldiğini kanıtladılar.

Fareler üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucu tek olan ‘‘annelik geni’’ni bulan bilim adamları, aynı genin insanda da bulunduğunu tespit ettiler. Cambridge'deki Welcome Enstitüsü ve Tokyo'daki Teknoloji Enstitüsü bilim adamlarının ortaklaşa yürüttükleri araştırmaya göre, genlerdeki mutasyon sırasında annelik davranışlarını etkileyen genetik yapı ortaya çıkıyor.

Bilim adamları insanın dişisinde ‘‘doğum sonrası bunalımı’’ diye adlandırılan ve annenin çocuğunu bütünüyle reddetmesi ve onun bakımından kaçınması gibi davranışlara neden olan bunalımın da mutasyona uğramış ve yapısı bozulmuş bu genden kaynaklandığını belirtiyorlar. Bilim adamlarına göre kadın, bu dönemi sosyal ilişkileri sayesinde aşabiliyor. Ancak aynı mutasyona uğramış gene sahip olan farelerde ‘‘sosyallik’’le gelen tedavi olmadığı için, yavrularına sonuna dek uzak duruyorlar.

Derleyen
Mustafa Sezgin

kaynak: genetikbilimi

 
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments