Artık aile hekimine gitmeyen hastaneye gidemeyecek 

  1. Anasayfa
  2. Sağlık Haberleri
  3. Artık aile hekimine gitmeyen hastaneye gidemeyecek 

Artık aile hekimine gitmeyen hastaneye gidemeyecek 


Hükümet, 2009 yılında kurulan aile hekimlikleriyle başlatmayı düşündüğü ancak uygulamasını ertelediği “sevk zincirini” yeniden gündemine aldı.ACİL DURUM VE KRONİK HASTALIKLAR HARİÇ SEVK ALINMADAN HASTANEYE GİDİLEMEYECEK

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan taslakta, acil durumlar ve kronik hastalıklar hariç aile hekimlerinden sevk alınmadan doğrudan hastanelere gidilememesi, sağlık turizminin geliştirilmesi için bakanlık bünyesinde birim oluşturulması, çok başlılığa neden olduğu için eleştirilen halk sağlığı müdürlüğü ve kamu hastaneleri birliği sekreterliğinin sağlık müdürlüklerine bağlanması, sigara yasağı uygulamasının genişletilmesi hedefleniyor.

ACİL DURUMLAR DIŞINDA AİLE HEKİMİ SEVKİ GEREKECEK

Tasarıya göre, aile hekiminden sevk almadan hastanelere gidilemeyecek, hastaneler de sevksiz hasta kabul etmeyecek. Acil durumlar ve kronik hastalıklar bu uygulamanın dışında tutulacak. Hastanın hangi basamaktaki hastaneye sevk edileceğine aile hekimi karar verecek. Hükümet, bu düzenlemeyle hastanelerdeki yoğunluğu azaltmayı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yükünü hafifletmeyi hedefliyor.

AHEF: SEVK ZİNCİRİ GEREKLİDİR ANCAK...“Sevk zinciri, aile hekimliği uygulamasının olmazsa olmazıdır" diyen Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer, sevk zincirinin önemine değindi: "Sağlık sunumundan faydalanmak isteyen tüm fertlerin, öncelikle aile hekimine başvurması gereklidir. Ancak, hastaların, ilk muayenelerinde % 60 oranında direkt hastanelere başvurduğu, oranında aile hekimlerine gittiği görülmektedir. Oysa hastalıkların ’ının teşhis ve tedavisi, aile hekimlerince gerçekleştirilebilmektedir. direkt hastane başvurusu, hastanelerde gereksiz yığılmalara ve asıl hastanede tedavi olması gereken hastaların mağduriyetine neden olmaktadır."

Kaynak: Artık aile hekimine gitmeyen hastaneye gidemeyecek - Posta
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments