Aşırı Terleme

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Aşırı Terleme
Aşırı Terleme

Aşırı Terleme

 

terleme

 

Şikayet

Aşırı terliyorsunuz.

Nedenleri

Şişmanlık : Aşırı kilolusunuz ve çok terliyorsunuz. Bu kadar çok kiloyu taşımak vücudunuzu zora sokar; o kadar ki, günlük faaliyetler bile aşırı terlemeye yol açabilir. Kilo vermenin büyük yararı vardır.

Menopoz : Yaşınız 38’i geçti ve adetleriniz düzensizleşti. Aniden ateş bastığını ve aşırı terlediğinizi fark ediyorsunuz. Geceleri de ter nöbeti gelebilir. Sıcak basması denen bu nöbetler ve gece terlemeleri menopoz açısından tümüyle normal belirtilerdir. Bazı kadınlar bunu kabullenir, bazıları ise mümkün olan çeşitli tedavilere yönelir. Belirtilerinizi doktorunuza gittiğinizde anlatın.

Hipertiroidizm : Aşırı terle birlikte açıklanamaz şekilde kilo verdiniz, iştahınız arttı, güçsüzlük veya titreme var. gözleriniz çukurlaştı ve/veya kalp atışlarınız hızlandı. Gerektiği gibi tedavi edildiği sürece bu durum tehlikeli değildir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Ter vücut ısısını düzenlemenin doğal mekanizmasıdır. Bazı insanlar fazla terler. Bunlardan biriyseniz, bunda kötü bir şey yoktur. Ancak sorunu azaltmak ve rahat etmek için pek çok şey yapabilirsiniz.

Ter emen ve hava dolaşımına olanak tanıyan keten türü doğal, hafif ve bol giysiler giyin. Suni ipek, naylon veya polyester gibi yapay iplikli kumaşlardan uzak durun.

Ter önleyici madde içeren bir deodoran (her deodoranda bu yoktur) kullanın. Mum deodoran kullanın; bunlar spreylere oranla daha etkilidir. Deodoranı kullanmadan önce iyice kurulanın; nem deodoranın etkisini azaltır. Deodoran, ayaklar, avuç içleri ve alın da dahil, vücudun terleyen her yerine uygulanabilir.
Sorunlu vücut bölgelerini (avuç içlerini) 30 dakika soğuk suya batırın. Bu 3 saat terlemeyi önler. Sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.
Sigara içmeyin; alkol kullanıyorsanız, az için; her ikisi de terlemeyi artırır.
Sorununuz ciddiyse ve bütün kendi kendine tedavi yöntemleri etkili olmazsa. İyontoforezi deneyin. Bu teknikte sorunlu bölgelere hafif elektrik akımı uygulanır. Buna yarayan drionik adlı alet reçetesiz satılır. Sağlık uzmanına ya da doktora danışın ve bunu uygulamalarını isteyin.

Önleme

Günde en az bir kere duş yapın. Bu ter sorununuzu gidermez, ama en azından hoş olmayan kokunun yok edilmesini sağlar.

Öteki Nedenler
Sıcak ve nemli hava
Fiziksel zorlanma
Ateş
Bunaltı veya stres
Ergenlik
İlacın yan etkisi
Alkol kullanımı
Alkol bırakma
Aspirin kullanımı
Zatürree
Enfeksiyon
Kalp hastalığı
Karaciğer hastalığı

Çocuğunuzun Tedavisi

Çocuğunuzun aşırı terden şikayet eden bir ergense, ona buluğ çağındaki ter bezi büyümesinin özellikle kolların alt kısmında terleme yaptığını söyleyin. Ona bunun tümüyle normal bir şey olduğunu ve utanması için hiçbir neden bulunmadığını anlatın. Düzenli duş yapmak ve deodoran kullanmak hem nemi hem de hoş olmayan vücut kokusunu giderecektir.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments