Ateş Yüksekliği

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Ateş Yüksekliği
Ateş Yüksekliği

Ateş Yüksekliği

 

yüksek-ateş-ateşli-hastalık

Tanım

Vücut sıcaklığının 37 derece’nin üstüne çıkması ateş olarak adlandırılır. Vücut ısısını ölçmek için termametrenin deri (koltukaltı, kasık ya da ağız, makat gibi mukaozayla örtülü bir yüzeyle temas etmesi gerekiyor. Vücudun normal sıcaklığı ortalama 37 derece’dir; bu değer ölçümün yapıldığı bölgeye göre biraz değişir. Örneğin ; makatta 37 derece, koltukaltında ortalama 36,5 derece, kasıklar ve ağızda bu iki değerin arasındadır.

Nedenleri,Görülme sıklığı,Risk faktörleri Enfeksiyon hastalıkları Tümörler Enfaktüs Beyin trombozu ( beyin damarlarında pıhtılaşma ) Bağışıklık sisteminin hastalıkları Bazı ilaçlar Gut gibi metabilzma hastalıkları Hipertiroidizm

Belirtiler

Ürperme : Lenf düğümü tümörleri virüs enfeksiyonları Sıtma Aspirin alınması (bunlarda ateş aniden ürpeymeyle yükselir)

Dudak uçuğu : Zatürre Sıtma Menenjit Tifo Bruselloz (malta humması) gibi hastalıklarıda görülebilir.

Delirium : Özellikle yaşlılarda yüksek ateş deliriuma ( bilinçsiz saldırgan hareketler) yol açabilir.

Havale : Özellikle süt çocuklarında yüksek ateşe bağlı olarak kasılma nöbetleri (havale) görülebilir.

Tedavi

Ateş Yükseldiğinde Ne Yapmak Gerekir ? Vücut sıcaklığı 37 derece’nin üstüne çıkanca ateşin yükseldiği söylenebilir. Ateş tek başına bir hastalık değildir, birçok hastalığın belirtisi olabilir. Çok yükselir, özellikle çocuklarda tehlikeli olabir. Ateşi yükselen hasta, ateş dinene değin tümüyle soyulmalıdır. Serin hava ateşli hastaya zarar vermez, aksine, ateşin düşmesine yardımcı olur. Ateşli çocuğun örtüler, yünlülerle örtülmesi havale tehlikesini arttırır ve vücudun su ve tuz dengesinin bozar. Yüksek ateş hastayı rahatsız ediyorsa ve ateşin nedeni aydınlatıldıysa, aspirin gibi ateş düşürücü ilaçlar alınabilir. Ateşli hasta terleme yoluyla önemli ölçüde sıvı kaybeder. Hastaya bol bol su, çay, meyve suyu içirerek kaybolan sıvının yerine konması gerekir.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments