Bilek Ağrısı

  1. Anasayfa
  2. Fizik tedavi
  3. Bilek Ağrısı
Bilek Ağrısı

Bilek Ağrısı

el-bilek

 

 

Şikayet

Bileklerinizin birinde veya her ikisinde ağrı ve muhtemelen uyuşma, karıncalanma var.

Nedenleri

Karpal tünel sendromu : Bileğinizde, baş parmak ve ilk üç parmağınızda ve muhtemelen yüzük parmağınızın yarısında uyuşma, karıncalanma ve ağrı var. Ağrı sanki bileğinizi kolunuzdan ayırıyor. Belirtiler geceleri artıyor ve sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetleniyor. Ancak elinizi yatağın kenarına asıp salladığınızda ağrı azalıyor. Bu uzun sürerse eliniz güçsüzleşebilir.

Karpal tünel sendromu kolunuzla eliniz arasındaki tendonların iltihaplanma ve şişme nedeniyle bilek sinirine tazyik etmesi sonucunda meydana gelir. Özellikle daktilo yazmak, montaj hattında çalışmak, örgü örmek, dikiş dikmek, golf oynamak gibi elleriyle tekrarlamalı işler yapanlarda görülür. Hamilelik ve menopozdaki hormon değişiklikleri, şeker hastalığı veya hipotiroidizm gibi durumlar da bu sendrom riskini artırır. Karpal tünel sendromu çoğu kez kendiliğinden geçer ve kendi kendine tedavi yöntemleri büyük yarar sağlar. Ancak sinirin tümüyle hasar görmesini önleme için ameliyat da gerekebilir.

Bilek yaralanması : Bileğinizde ağrı ve zonklama var; muhtemelen eliniz açık şekilde düştünüz. Eklemden tıkırtı veya gıcırtı sesleri de gelebilir. Bilek yaralanmalarında en sık görülen burkulma ve incinmedir, ancak küçük bilek kemiklerinden herhangi birinde kırıklar da söz konusu olabilir.

Enfeksiyon : Bileğinizde ağrıyla birlikte hızla şişme oldu ve ateşiniz 38,5 derece ve üzerinde. Bileğinizde enfeksiyon varsa antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Karpal tünel sendromu söz konusuysa, bileğinizi daha fazla hasardan korumak için dinlenme çok önemlidir. Örneğin bilek ağrınızın nedeni bütün gün daktilo yazmak ise, 1 – 2 hafta bu işi yapmayın. Bu mümkün değilse, en azından sık sık mola verin.

Bileklerinizi sağlamlaştırmak için bileklik takın. Tıbbi malzeme satılan bir dükkandan alacağınız bilekliği 3 – 4 gün sürekli kullanın; birkaç hafta da geceleri takın.

Bilek ağrınızın nedeni yaralanmaysa, bileğinizi yukarıya kaldırın, ağrıyı ve şişi azaltmak için ilk 24 – 48 saat içinde soğuk kompres yapın. Sonraki 48 –72 saat arasında ve şiş indikten hemen sonra (15 dakika uygulama, 20 dakika ara olmak üzere günde 3 kere) ılık nemli ısı uygulayın. Şişi indirmek ve yaralı bölgeyi korumak için bileğinize (aşırı sıkı değil, kavrayacak şekilde) elastik bir bandaj sarın.

Ağrıyı azaltmak için aspirin, asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz.

Önleme

Yorucu veya tekrarlamalı hareketleri içeren işlerde sık sık mola vererek veya bileklerinizin sürekli bükülü kalmasını önleyecek başka el hareketleri yaparak karpal tünel sendromunu önleyebilirsiniz. Yazı yazarken bileklerinize destek koyabilirsiniz.

Öteki Nedenler Tenton iltihabı Artrit Enfeksiyon Osteoporoz Kist

Çocuğunuzun Tedavisi

Çocuğunuz bileğini yaralarsa, bu bölümdeki kendi kendine tedavi yöntemlerini uygulayın Ancak 19 yaşından küçüklere aspirin vermeyin! Reye sendromu denen ender, ama ciddi bir soruna yol açabilir. Ateş veya ağrı durumlarında bunun yerine ibuprofen ya da asetaminofen verin.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments