Boyunda Kitleler

  1. Anasayfa
  2. Kbb (Кulak Burun Boğaz)
  3. Boyunda Kitleler

Boyunda Kitleler

Şikayet

Kulaklarınızın alt, ön ve arka kısmında, boynunuzun her iki tarafında veya arkasında ya da koltuk altlarınızda veya kasıklarınızda yumru gibi şişlikler var.

Nedenleri

Enfeksiyon : Vücudumuzun iki veya daha fazla bölgesindeki bezler şişti. Ateşiniz olabilir ve kendinizi hasta hissediyorsunuz. Pek çok virüs bezlerde şişme yapabilir. Saç derisi enfeksiyonu boynun arkasındaki bezleri şişirebilir; mantar da dahil, ayaklardaki enfeksiyonlar kasık bezlerini şişirir. Cinsel ilişki yoluyla bulaşan bazı hastalıklar da kasık bezlerinde şişmeye yol açabilir.

Öpüşme hastalığı : Boyun, kasık ve koltuk altı bezleriniz şişti ve yüksek ateşiniz, şiddetli boğaz ağrısı ve yutkunma sorununuz var.

Kabakulak : Çenenizin ucuyla kulaklarınızın arasında şişlik var. Düşük ateş, kulak ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk söz konusu. Kabakulak geçiren birisiyle temas etmişsiniz ve aşı olmamışsınız.

Kızamıkçık : Kendinizde veya çocuğunuzda boyun arkasındaki bezlerde şişme var ve birkaç gün içinde vücudunuz pembe bir döküntüyle kaplandı. Bu genelde hafif bir hastalıktır, ama başkalarına özellikle de halime kadınlara bulaştırmamak önemlidir.

Bademcik iltihabı : Çocuğunuz boğazının şişmesinden şikayet ediyor ve katı yiyecek yemek istemiyor.

Boynunun yan tarafındaki bezler şiş. Kendi kendine tedavi yöntemleriyle onu rahatlatabilirsiniz. Çocuk 48 saat içinde iyileşmez ve başka belirtiler gündeme gelirse, sağlık uzmanına veya doktora başvurun.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Çok rahatsızsanız, ihtiyaç olduğu ölçüde (havluyu sıcak suya batırıp) sıcak kompres yapın ve aspirin, asetaminofen veya ibuprofen alın. Hassasiyet ve ağrı genelde birkaç gün içinde geçer, şişin inmesi ise birkaç haftayı bulur. Geçmez, daha kötü olur ve bezler şişerse, sağlık uzmanına ya da doktora danışın.

Kabakulak olduysanız, dalağınızı (kaburganızın altında, sol üst tarafta bulanan) yoran faaliyet ve sporlardan kaçının; dalak büyüyebilir ve yırtılabilir.

Önleme

Virüs ve bakterilere maruz kalmak olağan bir şey olduğu için önlemek hemen hemen olanaksızdır.

Ancak kabakulak ve kızamıkçık aşıyla önlenebilir.

Kendinizin ve çocuklarınızın aşı olmasını sağlayın.

Öteki Nedenler Streptokoklu boğaz Ciltte tahriş Kronik yorgunluk sendromu Difteri Diş apsesi HIV enfeksiyonu Lösemi Hodgkin lenfomu Meme kanseri Başta kanser Boyun kanseri

Çocuğunuzun Tedavisi

19 yaşından küçüklere aspirin vermeyin! Reye sendromu denen ender, ama ciddi bir soruna yol açabilir. Ateş veya ağrı durumlarında bunun yerine ibuprofen ya da asetaminofen verin.

Sıcak pansuman ve bol miktarda sıcak içecek rahatlama sağlar.

Yutkunma sorunu olan çocuğu sert şeyler yemeye zorlamayın.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments