Burun estetiği

  1. Anasayfa
  2. Estetik
  3. Burun estetiği

Burun estetiği

Burun, yüz görünümünü etkileyen estetik ve fonksiyonel bir organdır. Rinoplasti (estetik burun ameliyatı) burun şeklinin cerrahi bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir. Estetik burun ameliyatı dünyada ve ülkemizde kadınların da erkeklerin de en çok yaptırdığı estetik ameliyatlardan birisidir. Yapılan işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek buruna yeniden şekil verilmesidir.

Rinoplasti ameliyatı ile burnunuzun boyutları küçültülebilir, büyütülebilir, burun ucunuzun şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir veya burunun üst dudakla ve alınla oluşturduğu açılar değiştirilebilir, ve burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir. Rinoplastide abartısız doğal bir burun görüntüsü amaçlanmalıdır.
Burundan nefes alma zorluğu olduğu durumlarda, aynı ameliyatta nefes alma problemlerini çözmeye yönelik müdahaleler (septoplasti, konka rezeksiyonu...) yapılabilir. Özellikle burun cerrahisinde estetik ve fonksiyon birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Bu bağlamda başarılı burun ameliyatı yüzünüzle uyumlu doğal bir burun görüntüsü sağlamalı ve nefes almayı rahatlatmalıdır.

Ameliyat için karar vermeden önce beklentilerinizi çok iyi düşünmeniz ve bunu doktorunuzla paylaşmanız gereklidir. Estetik burun ameliyatı için en ideal adaylar mükemmel için değil, görünümlerini düzeltme amacıyla gelenlerdir. Eğer fiziksel olarak sağlıklı ve psikolojik olarak dengeli ve beklentilerinizde gerçekçi iseniz iyi bir rinoplasti adayı olabilirsiniz. Erkeklerde 17, kızlarda 16 yaştan itibaren estetik burun ameliyatı yapılabilir. Burun derisinin kalınlığı, burun eğriliği (aksı), burun büyüklüğü, daha önce geçirilmiş burun ameliyatları ve yara iyileşme problemleri ameliyatın sonucunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Doktorunuz tarafından burun içi ve dışı ayrıntılı bir şekilde muayene edilir. Ek bir hastalık veya problem mevcut ise bu aşamada tespit edilir. Rinoplasti ameliyatı için gerekli fotoğraflarınız çekilir. Bu pozlar ameliyatınızı planlamada kullanılır. Ayrıca digital kamera ile alınan görüntüler üzerinde bilgisayar ortamında çalışma yapılır. Böylece ameliyat sonrası görüntü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Rinoplasti ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki şekilde yapılabilir.
Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Cerrah içeriden çalışarak ameliyatı tamamlar. Açık teknikte farklı olarak burun ucunun altında 3-4mmlik bir kesi yapılarak ameliyat yapılır. Açık tekniğin en büyük dezavantajı burun ucunda iz bırakmasıdır. Ama bu iz, iyi yapılan bir ameliyattan sonra neredeyse belirsiz olmakta ve burun ucunun altında kalmaktadır. Bir çok hasta bu izi ameliyat sonrasında unutur.
Hangi tekniğin daha iyi olduğu bu ameliyatı yapan doktorlar arasında hep tartışma konusudur ve bu konuda bir karar verilmiş değil. Bu konuda yine de doktorunuza danışın ve ona güvenin. Her cerrah en iyi bildiği ve inandığı yöntemler ile en iyi sonucu alacaktır.

Ameliyat, lokal veya genel anestezi altında estetik cerrahi merkezlerinde veya hastanelerde yapılabilir. Anestezi şekli, girişimin yaygınlığına ve cerrahın seçimine göre belirlenir.Lokal anestezide genellikle hafif sedasyon yapılır ve burun ve çevresi dokular uyuşturulur. Ameliyat sırasında hasta uyanık olur fakat ağrıya duyarsızdır. Ancak gerek hastanın ameliyat sırasındaki sesleri duymaması gerekse cerrahın ameliyata daha iyi konsantre olması yönünden genel anestezi tercih edilebilir. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Ortalama 1-2 saattir. Ameliyatın sonunda burun deliklerine tamponlar ve burun üzerine alçı atel yerleştirilir.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments