Cilt sağlığında Vitaminlerin etkileri

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Cilt sağlığında Vitaminlerin etkileri
Cilt sağlığında Vitaminlerin etkileri

Cilt sağlığında Vitaminlerin etkileri

 

vitamin-cilt-sağlığı-beslenme

CİLDİN SAĞLIĞI VE GÜZELLİĞİNDE VİTAMİNLERİN ROLÜ BÜYÜKTÜR !

Vücut fonksiyonlarının sağlanmasında ve normal büyüme ve gelişmelerinde vitaminlerin fonksiyonları iyi bilinmektedir. Bazı cilt hastalıkları vitamin eksiklikleri ile birliktedir. Vit A ve B8 eksikliklerinde kuru cilt, PP, Cvit, B2 ve B5 eksikliklerinde pigmentasyon hastalıkları, Vit A, B1, B2 ve PP eksikliklerinde deri ülserasyonları, B5 ve B8 vitamini eksikliklerinde saç dökülmesi, B5 ve B12 vitamin eksikliklerinde tırnak hastalıkları ile ilişkiler saptanmıştır. Ağızdan alınan vitaminler cilde her zaman iyi taşınamayabilirler. Bu durumlarda topikal yani ciltten uygulama ile kullanım şarttır.

Ciltte uygulaması olan Vitaminler

Vit E aterosklerozu önler (LDL-kolesterolün oksidasyonunu engelleyerek). Vit E basit topikal formülasyonlarda bile sistemik dolaşıma katılıp, yararlı etkilerini hem ciltte hemde diğer organlarda göstermektedirler. Ancak Vit E içeren ürünler allerjik duyarlılık yapabilirler.

Kozmetik ürünlerdeki Vit E, son yıllarda yaşlılarda doğal nemlenme ve kırışıklıkları düzeltme amacıyla kullanılmaktadır. E vitamini hücre membranlarını serbest radikallerin tahrip etkisinden korur. Vit E, topikal uygulamadan sonra ultraviolet (UV) hasarını azaltmakta ve hücre membranlarındaki peroksidasyonu önlemektedir. Peroksidler yaşlanma sürecinde rol alırlar ve onların bir yıkım ürünü olan molondialdehyde kollajen ile çapraz bağ kurar. Bu, yaşlı cildin elastisitesinde azalmayla açıklanmaktadır.

Özetle, Vit E ve A içeren ürünler ile cildin nemi sağlanabilir, serbest radikallerden korunulabilir, epidermisin hücre yenilenmesi sağlanır ve keratinizasyon düzenlenir.

Özellikle güneş koruyucular ile birlikte C vitamini uygulamasının, serbest radikallerin oluşumunu azalmakta ve kırışıkların oluşumlarının başlamasında engel olduğu düşünülmektedir.

Panthenol, Vit C, E ve A, alfa hidroksi asitler (AHA) ile birlikte son yıllarda kozmetolojinin en büyük çalışma alanını oluşturmaktadır. Vitamin K’nın da cilde uygulanımı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments