Cinsel Doyum

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. Cinsel Doyum
Cinsel Doyum

Cinsel Doyum

Cinsel Doyum

 

cinselsorun

Cinsel doyumumuz, cinsel yaşamımızdan memnun olup olmadığımızı belirleyen öznel bir değerlendirmedir. Cinsel işlevlerimiz kadar, genel yaşam keyfimiz, kendimizle barışıklığımız, yaşadığımız ilişkinin özellikleri de cinsel doyum değerlendirmemizi etkiler. Öte yandan cinsel doyumumuz, cinsel isteğimiz, uyarılma ve orgazm işlevlerimiz arasında karşılıklı ilişkiler vardır.

Cinsel istek, elbette cinsel uyarılmayı arttırır ve orgazma ulaşmayı kolaylaştırır. Bu da bizi cinsel yaşamımızı doyumlu değerlendirmeye yöneltir. Öte yandan, cinsel yaşamımızı doyumlu değerlendiriyor olmamız, cinsel isteğimizi de cinsel etkinlikleregirişme arzumuzu da arttıracaktır.

Başka bir deyişle, istek, uyarılma, orgazm ve doyum, birbirini etkileyen karşılıklı ilişkiler içinde, dörtlü bir döngü oluşturur. Olumsuz koşullarda, cinsel yaşamımızıdoyumsuz olarak değerlendiriyorsak, cinsel isteğimiz az olacak, cinsel etkinliklere girişmek istemeyeceğimiz gibi, cinsel açıdan uyarılmamız da zorlaşacak, orgazm olamayacağız ve cinsel yaşamımızı doyumsuz değerlendirmemiz de pekişmiş olacaktır.

Bu dörtlü döngünün çok daha karmaşık biçimlerini yaşayabiliriz. Cinsel isteğimiz fazla olmasa da, cinsel etkinliklere girişebilir, büyük bir haz almasak da fizyolojik olarak uyarılabilir, orgazm olabilir ama bu cinsel ilişkiden pek hoşnut olmayabiliriz. Yani cinsel ilişkimizde işlevsel açıdan sorun yokmuş gibi görünebilir ama aslında cinsel doyumsuzluk yaşarız.

Bu durum bize karmaşık, hatta çelişkili görünebilir, yaşadıklarımızı ve hissettiklerimizi tam olarak anlamakta zorlanabiliriz. Oysa, insan cinselliği, fizyolojik yanıt döngüsü dışında, büyük değişkenlikler gösteren karmaşık bir durumdur. Cinsel isteğimizi olduğu gibi cinsel doyum değerlendirmemizi de, genel keyfimiz ve ilişkimizin özellikleribüyük ölçüde etkiler.

Ciddi çatışmaların olduğu bir ilişki kadar, sorunsuz görünen iletişimsiz bir ilişki de cinselliği olumsuz etkileyecektir. Tanımladığımız bu durum, cinsellikle çok ilgilenmeyen, ama belli bir cinsel işlev bozukluğu da saptanamayanpek çok insan için geçerlidir. Eşleriyle cinsel ilişkilerinde işlevsel bir bozukluk yoktur, ama cinsel istekleri azdır ve aslında cinsel açıdan doyumsuzdurlar.

Masturbasyon ve eşli cinsel etkinliklere çok seyrek girişirler, cinsellik akıllarına gelmez,cinsel ilişki olduğunda uyarılır ve orgazm olurlar, ama bundan gerçek anlamda haz almaz ve doyum sağlamazlar.

Dolayısıyla bu yaşantıyı tekrarlamaya da pek istekli değildirler.

Bu gibi durumlar, aslında cinsel işlev bozukluklarından daha yaygındır ve herkesin anlayabileceği bir belirti vermediği için uzun yıllar gizli kalabilir, kişinin, çiftin cinsel yaşamını olumsuz etkiler. Çünkü eşle ilişkinin özellikleri,bireysel olarak cinsel doyumumuzu etkilediği gibi, cinsel doyumumuz da ilişkimizi etkiler.

Ayrıca cinsel doyumumuz, genel yaşam keyfimiz ve kendimizi algılamamızla da yakından ilişkilidir. Nasıl kendi bedensel özelliklerimizi beğeniyor, kendimizi çekici buluyorsak, daha sık cinsel etkinliklere girişmek istersek, cinsel açıdandoyumluysak da kendimizi daha iyi, daha mutlu, daha keyifli hissederiz
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments