Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. Cinsel Fonksiyon Bozuklukları
Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Cinsel Fonksiyon BozukluklarıCinsel Fonksiyon Bozuklukları


cinselTürkiye’de cinsellik hala tabu:Ereksiyon ve orgazm güçlüğü, cinsel isteksizlik ve vaginismus en fazla görülen cinsel problemler. Erkeklerin birçoğunun doktora gitmekten çekindiği, kadınların doğalmış gibi gördüğü cinsel sorunlar çözümsüz değil.

Türkiye için hala kapalı kutu görünümünde olan cinsellikle ilgili sorunlar kadın ve erkekleri farklı etkiliyor. 40 yaşını geçen erkeklerin yüzde 52’sinde değişik düzeylerde cinsel fonksiyon bozukluğu görülüyor. Kadınlarda ise cinsel soğukluk, orgazm olamama ve vaginusmus sorunları en önemli hastaneye başvuru nedenleri arasında yer alıyor.

İşte evliliklerdeki en önemli boşanma nedeni olan cinsel problemlerin toplumda yarattığı sancılar Acıbadem Hastanesi Sağlık Söyleşileri’nin ilki olan “Cinsel Fonksiyon Bozuklukları” Toplantısı’nda ele alındı. 20 Kasım 1999 Cumartesi günü hastanenin konferans salonundaki toplantıya Acıbadem Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferruh Korkut, Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm Başkanı Op. Dr. Öztürk Karabey ve İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Arşaluys Kayır katıldı. Yoğun bir ilgi gören toplantıda konunun üç uzmanı tüm yönleriyle cinsellikle ilgili sorunları irdelediler ve kadın, erkek açısından ayrı ayrı ele aldılar. Uzmanlara göre cinsel sorunlar birçok nedenin biraraya gelmesinden doğuyordu. Cinsel deneyimin yetersizliği, cinsel bilgilenmenin eksikliği ya da yanlışlığı, eşle olan genel ilişkinin zayıflığı, katı yetiştirilme tarzı, yerleşik yanlış inanışlar, kalıp yargılar ve başarısızlık endişesi başlıca psikolojik faktörler arasında yer alıyor.

Prof. Dr. Ferruh Şimşek, konuyu erkekler açısından ele alarak erkeklerde en sık görülen sorunların başında ereksiyon güçlüğünün geldiğine işaret etti. Prof. Dr. Şimşek, ÒAraştırmalar bu sorunun önümüzdeki 5 yıl içinde dünyada 400 milyon erkeği ilgilendireceğini gösteriyor. Dünya verilerini dikkate alırsak Türkiye’de değişik düzeylerde ereksiyon güçlüğü olan 5 milyon erkeğin olduğunu düşünebiliriz. Sorunun tedavisinde erkeklerin zamanında hekime başvurmaları büyük önem taşıyorÓ diye konuştu. Risk faktörlerin ortadan kaldırılması için alkol ve sigara kullanımının bırakılmasını öneren Prof. Dr. Şimşek, şöyle konuştu:

"Diyet ve egzersiz yapılması, stresten kaçınılması tedavinin başarısını olumlu etkiliyor. Hastanın sorunun boyutuna göre ilaç tedavisi uygulanıyor. Vakum cihazları öneriliyor. Daha ileri durumlarda ise penise protez yerleştirilmesi sorunun giderilmesinde etkili rol oynuyor."

Kızlık zarı büyük sorun Kadınlarda görülen cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olan hastalıklar hakkında bilgi veren Acıbadem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Sorumlusu Op. Dr. Öztürk Karabey de doğumun ve menopozun cinsel yaşama etkisi hakkında dinleyicileri aydınlattı. Dr. Öztürk Karabey, Türkiye’deki cinsel tabular yüzünden birçok genç kızın evlenmeden jinekoloğa başvurmadığını, bunun da varolan hastalıkların zamanında teşhis edilmesini önlediğini vurguladı. Dr. Karabey, kızlık zarı çok kalın olan kişilerin cinsel ilişki sırasında travma yaşadıklarını ve kanama geçirerek hastaneye başvurmak zorunda kaldıklarına işaret etti. Dr. Karabey, ağrılı cinsel ilişkinin de kadınların cinsel yaşamını olumsuz etkilediğini belirtti ve bu durumlarda hemen hekime başvurulmasını önerdi.

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Arşaluys Kayır ise cinsel fonksiyon bozukluklarının kadın ve erkekleri farklı etkilediğini açıkladı.

Prof. Dr. Kayır, tedaviyle ilgili olarak çiftlere uygulanan terapiler hakkında bilgi verdi. Cinsel yaşamdaki aksaklıkların birey için haz ve doyum duygusunu kaybetmekten öte bir sıkıntı kaynağı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kayır, cinsel sorunların tedavisinde son 30 yıldır cinsel soruna odaklaşan kısa cinsel terapilerin uygulandığını söyledi. İstanbul Tıp Fakültesi’nde 20 yıldır cinsel tedavi yapıldığına değinen Kayır, ÒTedavi süresi çiftlerin işbirliği sağlandığında ortalama 1-3 aydır. Çiftlere kolaydan zora doğru derecelendirilmiş bir seri cinsel ev ödevleri verilir. İlişkileri iyi olan, aralarında sevgi ve güven bağı bulunan çiftlerin sorunlarını çözme şansı daha yüksektirÓ diye ekledi.

Tartışmada bölümünde ise izleyiciler merak ettikleri konuların sorularla açılmasını istediler. Toplantı sonunda izleyiciler bu konunun Türkiye için hala tabu olduğunu ve sık sık gündeme getirilmesi gerektiğini belirttiler.

Cinsel isteksizlik

* İsteksizlik belli bir eşe veya şevişme şekline olur. Sevişmeden kaçınma             özellikle diğer eşin arzu ve talepleri olduğunda çoğalır.
* Kadınlarda daha çok pasif direnme ve iğrenme, erkeklerde başarısızlık korkusu nedeniyle cinselliğe uzak durma daha çoktur.
* Klinik başvurularda cinsel isteksizlik kadınlarda erkeklerden daha fazladır.
* Kadında cinsel birleşme ve orgazm olamama sık rastlanan bir durum olduğu için tedavi edilmesi gerekli durum olarak değerlendirilmez.


Erkeklerdeki sorunlar
* Hormonal, nörolojik problemler, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları ereksiyon sorununa neden olabilir.
* Özellikle diyabetli hastaların yüzde 30’unda bir şekilde hafif, orta ya da ağır ereksiyon güçlüğü gözleniyor.
* Stres, sigara ve alkol sorunu tırmandırıyor.
* Tedavide erken teşhis çok önemli.
*  Uzmanlar vakit geçirilmeden hekime başvurulmasını öneriyor.
*  Sorunun çözümünde ilaç tedavisi, vakum cihazı, protez yerleştirilmesi gibi alternatifler mevcut.


Ağrılı cinsel ilişkinin nedenleri

* Vajina girişindeki  ve içindeki iltihaplar, vajinanın kayganlığını sağlayan bezlerin iltihabı
* Travmatik faktörler, düşmeye bağlı tahriş
* Kadın cinsel organının büyük dudaklardaki sarkıklarını gidermek için yapılan estetik ameliyata bağlı yara izleri
* Yumurtalıklardaki kistler, rahimdeki saplı miyomlar, karın zarı altındaki miyomlar
* Rahim boynundaki kanserler, başlıca sebeplerdir.


kaynak:AcıbademHastanesi
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments