CİNSEL SORUNLAR

CİNSEL SORUNLAR

CİNSEL SORUNLAR

CİNSEL SORUNLAR

 

biseksuel

Cinsellik, yemek içmek, uyumak gibi temel gereksinimlerimizden biridir. Hepimiz açlığın, susuzluğun, uykusuzluğun sorun olduğunu kabul ederiz. Bir çoğumuz için, ağız tadımıza uygun yiyip içememek, dinlendirici bir uyku uyuyamamak sorundur. Bu sorunları yakınlarımızla paylaşabilir, bunlardan yakınır, profesyonel yardım arayabiliriz. Hiç birimizin aklına, günlük yaşamımızdan bunları çıkarmak gelmez. Ama,cinsel yaşamımızda bir sorun varsa, neyin, neden, nerede, nasıl aksadığını bilemeyiz, kimseyle, hatta cinsel eşimizle bile konuşamayız. Aslında cinsel yaşamımızın istediğimiz gibi olup olmadığını da, daha iyi olması için yapılabilecek bir şeyler olup olmadığını da pek düşünmeyiz. Cinsel sorunlu kişilerin çoğu, bir süre sonra cinselliğe ilgisinin de, cinsel etkinliklere girişmesıklığının da azaldığını söyler. Özellikle kadınlar, cinsel yaşamlarından memnun olmadıklarında, cinselliğin onlar için önemli olmadığını söylerler. Oysa doyumlu bir cinsel yaşam, herkes için yaşamsal olmasa da yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır. Cinsellik konusunda hiçbir eğitim almadığımızı, çoğumuzun cinsel yaşamında hatalar ve kaygılar olduğunu, bu konuda konuşmanın herkes için güç olduğunu düşünürsek, ne kadar çok çeşitli cinsel sorun oluşabileceğini daha iyi anlayabiliriz. Aslında, ufak tefek cinsel sorunlar, cinsel işlev bozukluğu tanısı ile cinsel tedavi gerektiren durumlardan çok daha sık yaşanır. Cinsel işlev bozukluklarının çoğu,özellikle cinsel birleşmeyi engelleyenleri önemsenir ve eninde sonunda profesyonel yardım aranarak düzeltilir. Cinsel sorunların çoğu ise, kişilerin cinsellikten alabileceği hazzı azaltarak, bazen cinsel ilgisini yok ederek, konuşulmadan vedanışılmadan yıllarca sürer.

Cinsel işlev bozuklukları, insan cinsel yanıt döngüsüne paralel olarak, istek, uyarılma ve orgazm aşamasındaki bozukluklar olarak sınıflanabilir. Cinsel istek azlığı ve cinsellikten tiksinme, kadınlarda da erkeklerde de görülebilir. Erkeklerin uyarılma aşamasındaki cinsel işlev bozuklukları sertleşme bozukluğu adını alır. Peniste sertleşme olmasında, cinsel etkinlik boyunca sertleşmenin sürdürülmesinde veya her ikisinde de sorun olabilir. Erkeklerde uyarılma bozukluğu ile boşalma bozukluğunun birlikte olması gerekmez. Kadınların uyarılma bozuklukları ise genellikle orgazm bozukluğu ile birlikte görülür. Erkeklerde sıklıkla erken boşalma, çok nadir olarak da gecikmiş boşalma görülür. Erken boşalma, vajinaya girişten önce, girişle beraber veya ilk 4 dakika içinde, değişik şiddette olabilir. Erkeklerde nadiren görülen geç boşalma ise, cinsel birleşme ile boşalamama, cinsel eş ile boşalamama, hiç boşalamama olarak değişik şiddette olabilir. Kadınların orgazm bozukluğunun da, hiç orgazm olamama, yalnızca masturbasyon ile orgazm olup cinsel eş ile olamama, cinsel birleşmeyle orgazm olamama gibi değişik biçimleri vardır. Ayrıca kadınlarda, önceki yazılarda ayrıntılı olarak anlatılan vajinismus denilen bir cinsel işlev bozukluğu da görülebilir.

Cinsel işlev bozukluğu olmayan, ama cinsel eşler arasında sorun yaratan çeşitli durumlar vardır. Eşlerin istedikleri cinsel ilişki sıklığı, tercih ettikleri cinsel ilişki zamanı ve yeri farklı olabilir. Eşlerin tercih ettikleri cinsel etkinliklerin biçimi ve süresi farklı olabilir. Eşler birbirlerinin temizlik alışkanlıklarından hoşnut olmayabilirler. Birbirlerinin kendi giyimine ve tuvaletine gösterdiği özeni yetersiz bulabilirler. Yeme içme alışkanlıklarının bazılarının kokusundan hoşlanmayabilirler. Eşler birbirlerinin cinsel etkinlik öncesi ve sonrasındaki davranışlarınıbeğenmeyebilirler. Gündelik yaşamlarında cinsel içerikli davranışların, dokunmaların azlığından veya çokluğundanyakınabilirler. Evin başka kişiler tarafından kullanımı veya yatak odasının konumundan kaynaklanan kaygılarıolabilir. Bazen cinsellikle ilgisiz zannettiğimiz bir ayrıntı, cinsel yaşamdan alabileceğimiz hazzı yok edebilir. Bunların çoğu eşler arasında açıkça ve içtenlikle konuşulursa,bir çözüm yolu bulunabilir. Ancak çoğumuz bu konuda düşünmeyiz,cinsellik üzerine konuşamayız, isteklerimiz biz söylemeden yapılsın diye boşuna bekleriz. Unutmayın ki, karşımızdaki biz söylemeden, neyi, ne zaman, nasıl istediğimizi bilemez.

Cinsel ilişki, birlikte üretilen hazlardan oluşur. Hem kendimizin hem cinsel eşimizin alabileceği hazzı,konuşarak,deneyerek,öğrenerek arttırabiliriz.

Dr. Nesrin Yetkin

Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle