cinsel sorunlar ve korkular

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. cinsel sorunlar ve korkular
cinsel sorunlar ve korkular

cinsel sorunlar ve korkular

Cinsel birleşme olamıyorsa 

 

cinsel
İki insan arasındaki cinsel etkinliklerin bir biçimi olan cinsel birleşme, hemen herkes tarafından çok önemsenir. Kişiler yaşam boyunca birçok cinsel sorun yaşayabilir, bazı cinsel işlev bozuklukları sürekli cinsel doyumsuzluknedeni olarak, kişinin, çiftin hayatını karartır.

Cinsel isteksizlik, kadınların uyarılma ve orgazm sorunları, erken boşalma gibi sık görülen cinsel sorunlar için bile profesyonel yardım arama davranışı çok yaygın değildir. Ancak bir cinsel sorun, cinsel birleşmeyi engelliyorsa, hemen herkes tarafından hemen sorun olarak algılanır ve derhal çözüm yolları araştırılır.

Hangi cinsel işlev bozuklukları, cinsel birleşmeyi engeller?

Temel olarak erkeklerin sertleşme bozuklukları ve kadında vajinismus cinsel birleşmeye izin vermez. Erkek cinsel organının sertleşmiş durumda olup olmaması, erkeğin ya da kadının aldığı cinsel hazzı etkilemez, birçok sevişme biçimi için penisin sert olması da gerekmez, ama cinsel birleşme ancak sertleşmiş bir penisle mümkün olabilir. Dolayısıyla sertleşme bozukluğu sıklıkla cinsel birleşmeye engel teşkil eder. Bu cinsel işlev bozukluğunu önemsemeyen erkek de yok gibidir.

Kadında vajinismus dediğimiz, vajinanın girişindeki kasların istemsiz kasılması durumu da cinsel birleşmeye engel teşkil eder. Kadınlar, cinsel tedavi merkezlerine en çok bu cinsel sorunla başvurur.

Cinsel birleşmeyi engelleyen üçüncü bir durum da çok şiddetli erken boşalmadır. Eğer erkek çok hızlı uyarılıyor ve uyarılır uyarılmaz boşalıyorsa, cinsel birleşme gerçekleşmeden boşalma olur. Bu cinsel işlev bozuklukları için, hemen herkes, her çift eninde sonunda yardım arar. Oysa erkeklerin en yaygın cinsel işlev bozukluğu, cinsel birleşme sırasında erken boşalma, kadınların da uyarılma ve orgazm bozukluklarıdır.

Cinsel yaşam boyunca, cinsel isteksizlik, cinsel ilişki sıklığına ilişkin doyumsuzluk gibi daha birçok cinsel sorun ortaya çıkabilir. Bu sorunlar da, süreklilik kazanarak, kişilerin cinsel doyumsuzluğuna ve genel mutsuzluğuna yol açarlar.

Erkeklerin cinsel birleşmeyi engelleyen sertleşme veya erken boşalma sorunları, sıklıkla cinsel yaşamın başlangıcında, yani hiç cinsel ilişki kurulmadan ortaya çıkar. Vajinismus da hemen her zaman ilk cinsel birleşme girişimi sırasında ortaya çıkar.

Öncesinde bir cinsel yaşam olmaksızın, cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıkması, bir anlamda cinsel yaşamın sorunla başlaması demek olduğundan, daha da dramatikalgılanır. Herhangi bir nedenle cinsel birleşme kurulamıyorsa, yalnızca buna odaklanmamakve sorunu diğer cinsel etkinlik alanlarına da yaymamak gerekir.

Cinsel birleşme olamaması, sonuçta teknik bir sorundur ve cinsel terapi ile kısa sürede düzeltilebilir.

Tümüyle cinsellikten uzaklaşma, cinsel hazdan da vazgeçme, gündeme cinsellik yerine cinsel sorunu oturtma sık görülen ve sorunun çözümünü zorlaştıran davranışlardır. Böyle sorunlu ve kaygılı bir sürece girildiğinde, genellikle eşlerin cinsel istekleri, cinselliğe ilgileri azalır.

Böylece kolayca düzelebilecek teknik bir sorun, çiftin yaşamını karartan bir kabusadönüşebilir.

Cinsel sorun ortaya çıktığında, zaman geçirmeden profesyonel yardım almak bu nedenle çok önemlidir. Cinsel sorunun kendisi kadar, belki ondan da fazla sorunlu cinsel yaşam süreci, kişileri ve çiftin ilişkisini yıpratır. Oysaherkesher çift, bir cinsel tedavi uzmanının yardımıyla, yeterli bilgiyi edinip çözüme yönelik teknikleri öğrenerek, cinsel sorununu kısa sürede çözebilir.


Cinsel birleşme olamıyorsa - 2

Birçok kişi için, cinsel birleşme, cinselliğin en önemli parçası. Bu nedenle, hemen herkes, cinsel birleşmeyi engelleyen cinsel işlev bozukluklarını daha fazla önemser ve daha sık yardım arar. Herhangi bir nedenle cinsel birleşme olamıyorsa, çiftin bu durumu nasıl algıladığı da, eşlerin soruna ve birbirlerine nasıl davrandıkları da bir o kadar önemlidir. Durumun çift dışındaki kişiler tarafından bilinmesi ise, genellikle sorunu daha da karmaşıklaştırır.

Yaşadığımız bir cinsel sorunu nasıl algıladığımızı belirleyen çok sayıda değişken sayılabilir. Cinsel sorunla karşılaşmadan önceki cinsel bilgi düzeyimiz, cinsel deneyimlerimiz ve belki en çok da cinselliğe karşı tutumumuz önemlidir. Cinselliğe geniş bir açıdan bakıyorsak, cinselliği iki insan arasındaki keyifli bir iletişim olarak görüyorsak, insanların bazen cinsel yaşamlarında sorunlarla karşılaştıklarını biliyorsak, bu durumu eşimizle birlikte aşabileceğimizi düşünüyorsak, kendimize, eşimize ve ilişkimize güveniyorsakişimiz daha kolay olacaktır.

Cinselliğe yaklaşımımız dar ve tutucu ise, cinselliği cinsel birleşmeden ibaret mekanik bir olay olarak görüyorsak, cinselliğe ilişkin bilgilerimiz yanlış ya da yetersizse, bu sorunun yalnızca bizim başımıza gelen bir felâket olduğunu ya da eşimizin bizi sevmediği, istemediği anlamına geldiğini düşünüyorsak, durumdanyalnızca eşimizi sorumlu tutuyorsak, sorunun çözümü zorlaşacaktır.

Elbette yaşadığımız çevrenin özellikleri de bizim cinsel sorun karşısında yaşadığımız güçlükleri etkileyecektir. Eğertutucu bir aileden geliyorsak, ya da eşimizin ailesi tutucuysa, örneğin evliliğin ilk gecesinde çarşaf görme geleneği hâlâ sürdürülüyorsa, cinsel birleşme olamadığında, çiftin işi iyice zordur. Bazı çiftler böyle durumlarda, örneğin parmaklarını keserek, çarşaf aşamasını atlatabilir. Bütün ailenin cinsel yaşamda bir sorun ortaya çıktığını öğrenmesi, genellikle durumun ağırlaşmasına, karşılıklı yersiz suçlama ve savunmalarla, cinsel sorunun evlilik veya ailesorununa genişlemesine neden olur.

Ailenin bazı bireylerinin cinsel sorunu bilmesi, nadiren profesyonel yardımı hızlandırabilmekle birlikte, sıklıkla sorunu genişleterek çözümü güçleştirir.

Cinsel sorunlar konusunda bazı şeyleri bilmenin bize yararı olacaktır. İnsanların cinsel yaşamında bazen sorunlar olabilir, bunların bazıları da cinsel birleşmeyi engeller. Bu herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Hiç kimseisteyerek cinsel sorun yaşamaz. Cinsel işlev bozukluğu, kimsenin suçu değildir.

Birine karşı duyduğumuz sevgi, onunla cinsel yaşamımızın sorunsuz olacağı konusunda bir garanti oluşturmaz. Aynı şekilde sevginin olmaması, cinsel sorun yaratacak diye de bir şey yoktur.

Erkeklerdeki sertleşme ve erken boşalma bozuklukları ve kadınlardaki vajinismus durumu, cinsel birleşmeyi engeller. Bu cinsel işlev bozuklukları, daha karmaşık bir şekilde birlikte de bulunabilir. Cinsel ilişkiye iki kişi arasında bir iletişim olarak baktığımızda, bir eşteki bir durumun diğerinin cinsel yanıtını da kaçınılmaz olarak etkileyeceğini de anlayabiliriz. Cinsel işlev bozukluğu ne olursa olsun, bir eşin değil, çiftin sorunudur. Yalnızca bir eşte cinsel işlev bozukluğu olan durumlarda bile, aynı sorunun bir başka cinsel eşle de ortaya çıkıp çıkmayacağının bilinemeyeceğini unutmamalıyız.

Cinsel sorunun varlığından da çözümünden de eşler birlikte sorumludurlar.

Hiçbir erkek isteyerek sertleşme olmamasını ya da girişten önce boşalmayı sağlamaz ve sadece isteyerek de bu sorunları ortadan kaldıramaz. Vajinismus olan kadınlar, cinsel organlarının girişindeki kasılmayı isteyerek yapmazlar ve isteyerek geçiremezler. Cinsel işlev bozuklukları, isteyerek edinilen özellikler değil, hiç istemedenbaşa gelen durumlardır.

Cinsel sorun, eşler arasında bir savaş nedeni değil, eşlerin birlikte savaşacakları bir durum olmalıdır.

kaynak: Minidev.com
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments