Cinselliğin kalitesini iletişim artırıyor!

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. Cinselliğin kalitesini iletişim artırıyor!
Cinselliğin kalitesini iletişim artırıyor!

Cinselliğin kalitesini iletişim artırıyor!Cinselliğin kalitesini iletişim artırıyor!


04kelPartnerler neyin iyi ve kötü olduğunu, neyi isteyip istemediklerini dile getirdikleri zaman cinselliğin kalitesi artıyor. Kalite arttıkça sıklık da yükseliyor.


Gerek kadının gerekse erkeğin cinselliğinin zirvesine çıktığı yaş döneminin ne olduğu, cinsellikle ilgili en sık yöneltilen sorulardan biridir. Bu soruyla asıl öğrenilmek istenen, cinsel aktivitenin en sık ve tutkunun en yoğun ne zaman gerçekleştiği.Yapılan araştırmalar, kadınların yetişkinlik yaşamları boyunca ortalama olarak haftada bir kez orgazma ulaştığını, cinsel açıdan zirve olarak gösterilebilecek belirli bir dönemlerinin bulunmadığını ortaya koyuyor. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir diğer ilginç sonuç da, genç kadınların cinsel işlev bozukluklarına çok daha fazla yakalanması. Cinsel şikayetlerin zamanla azaldığına dikkat çeken uzmanlar, yaşları ilerledikçe kadınların cinsellikleriyle barıştıklarını ve partnerlerini yönlendirmede ustalık kazandıklarını belirtiyor.       Diğer yandan erkekler, en sık orgazm deneyimini 16-17 yaşları arasında yaşıyor. Bu frekans yoğunluğu zaman içinde düşüş gösteriyor. Bu rakamları etkileyen pek çok etken arasında dini inançlar, çalışma saatleri ve ebeveynlik ilk sıralarda geliyor.NİTELİK/NİCELİK       Cinsel tatmine etki eden faktörlerin sayısı oldukça fazla. Biyolojik yapının etkisinin büyük olduğunu kaydeden uzmanlar, yaşanan ilişkinin kalitesinin de cinsel hayata damgasını vurduğunu bildiriyor. Sıkça dile getirilen esprilerin aksine, evli çiftlerin daha sık cinsel birliktelik yaşadığı, bunun sebebinin ise düzenli bir partnere sahip olmanın ve pratiğin önemi olduğu belirtiliyor.        Uzmanlar, cinselliğin son derece özel bir iletişim olduğunu hatırlatıyor. Partnerler neyin iyi ve kötü olduğunu, neyi isteyip istemediklerini dile getirdikleri zaman cinselliğin kalitesi artıyor. Kalite arttıkça sıklık da yükseliyor.

       Bu noktada gündeme gelen diğer bir soru ise çok seksin iyi seks anlamına gelip gelmediği... Cinsel hayat söz konusu olduğunda kalite, sıklıktan önce geliyor. Kişinin kendini ve partnerini derinlemesine tanıma ve sevme arzusu, cinsel deneyimi derinden etkileyen ve güzelleştiren kavramlar. Zirve “skor” yönünden değil de “duygusal” yönden ele alınacak olursa soru tamamen boyut değiştiriyor.

DUYULARA ÖNEM VERİN

Uzmanlar, yaşla birlikte sevişme esnasında kullanılan duyuların arttığını belirtiyor. Orgazmı hedef almak yerine birbirinin bedenini keşfetmeyi ve sürecin tadını çıkarmayı seçmek, cinselliğin kalitesini artıran en önemli unsurlardan biri. Ayrıca partnerinin nelerden hoşlandığını anlamak, bu sürece katkı sağlıyor.Duygusal zirveyi göz önünde bulundurmanın en hoş yanlarından biri de, biyolojik yapı ilerleyen yaşla birlikte kontrolden çıkarken, cinselliğin nasıl yaşandığı üzerinde giderek artan bir kontrole sahip olmak. Uzmanlara göre çiftlerin, ilişkilerini geliştirmek adına yatakta ve yatak dışında yapabilecekleri yüzlerce şey bulunuyor

Haber Yazarı;NTV
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments