ÇOCUĞUNUZ KÜFÜR ETMEYİ BIRAKMIYORSA!

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Hastalıkları
  3. ÇOCUĞUNUZ KÜFÜR ETMEYİ BIRAKMIYORSA!
ÇOCUĞUNUZ KÜFÜR ETMEYİ BIRAKMIYORSA!

ÇOCUĞUNUZ KÜFÜR ETMEYİ BIRAKMIYORSA!

Sadness
Devamlı sövüp durması normaldir. 3-4 yaşlarına gelince küfür onun kendisini ifade etme biçimini alır. Çocuğunuz sizin tutarsızlıklarınızı ve yasakladığınız küfürleri sizin de ettiğinizi görerek kendi de aynı yola başvuracaktır. Bu yaşlarda çocuk sizin hoşgörünüzü test etmeye çalışır.
Birtakım uygulama kuralları koyabilirsiniz.
Bazı durumlarda kesin yasaklar koyabilirsiniz. İnsanlara kötü bir biçimde hitap etmek hakaret anlamına gelir ve sonuçları kötü olabilir.
Daha az ciddi konular olabilir örneğin bir tabağın kırılmasından sonra ağızdan istemeden çıkabilecek bir küfür gibi.
Bazen izin verilebilir durumlar da sözkonusu olabilir böyle bir durumda onu odasına götürüp yalnız iken küfür etmesine izin verebilirsiniz.
Rahatlama amacıyla bazı durumlarda sövme ya da küfüre başvurulabilir. Örneğin anne ve baba ile birlikte olunan özel durumlarda oyun oynarken kötü söz söylemek normal karşılanmalı ve bunun bir rahatlatıcı bir durum olduğunu unutmayın.
Çocuğunuz sizi küfür ederken suç üstü yakaladığında buna tepkisiz kalmayın.
Hiçbir şey olmamış gibi davranmak bu onu aptal yerine koymanız anlamına gelir.
Sadece yetişkinlerin kötü söz söylemeye hakkı vardır gibi bir düşünceyi kafanızdan silin çünkü böyle bir yaklaşım çocuğunuzu bu haksızlık karşısında saldırgan olmaya ve kendisini suçlu hissetmeye davet eder. Çocuğunuza "Ağzımdan bazen gerçek duygularımı ifade etmeyen kötü sözcükler çıkıyor.” diyerek çocuğunuzun sizi öfkelendiren olayı daha iyi değerlendirmesine neden olabilirsiniz ve bundan dolayı onun gözündeki inandırıcılığınızı kaybetmezsiniz.
Gelecekte kendinizi tutmayı öğrenin.
Kötü sözcükerin yerini alabilecek daha uygun sözcükler bulmaya çalışın. Örneğin :Hay Allah, Kahretsin,Tüh be!… gibi. Ve kendinizi bu tür sözlere alıştırın.
Kendinize başkalarına kötü söz söylemeyi yasaklayın bu çocuğunuza da bir örnek teşkil edecektir. Örneğin birisi hakkında karar verirlen "Ne kötü birisi" ya da "Bu gerçekten kötü birisi" yerine "Ben onu kötü buluyorum" tanımını uygulayın. Çocuğunuz bu şekilde başkaları hakkında kesin bir değerlenmelerde bulunmayacak ve göreceli düşünmeyi öğrenecektir.
Kaynak: Brunet Christine, Sarfati Anne-Cecile, 1-7 Yaş Arası Çocuğun Eğitimi, çeviri Bıçakçı Kurtuluş
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments