çocuğunuz yemek yemiyorsa!!

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Hastalıkları
  3. çocuğunuz yemek yemiyorsa!!
çocuğunuz yemek yemiyorsa!!

çocuğunuz yemek yemiyorsa!!

 

çocuk-yemek-yememe-iştahsızlık

 

Yemek yememek konusunda ısrar eden çocuğunuza,zorlayarak,tenkit ederek veya rüşvet vererek yemek yedirmeye çalışmak bu davranışı beslemekten başka bir işe yaramaz.
Yemek yememe sorunun nedenleri nelerdir?

Bu davranışa temel bir çok neden vardır. Genellikle çocuğun dikkatleri üzerine çekerek kendini daha önemli hissetmek istemesidir.

Veya diğer bir sebeb ise iştahın çocuktan çocuğa değişmesidir.Bazı çocuklarda tıpkı kimi erişkinlerde olduğu gibi daha az iştahlıdır. Çocuğun iştahı az olduğu için anneler onu yemeğe zorlar oda reddeder. Bunun üzerine anne baba daha ileri giderek zorlama kandırma, ceza verme, tehdit etme yoluna başvurarakyemek zamanlarının çocuk için bir kabusa dönüşmesine neden olur.

Böylelikle yemek ve yemek zamanı ilgili kötü çağrışımlar zamanla gerçekten çocuğun yemek yemeğe şiddetli tepkiler vermesine neden olur.

Yemek yemekte zorluk çıkaran çocuğunuza uygulanacak en iyi yöntem yemek istemediğinde "peki" diyerek,onunla ilgilenmemeli endişe veya öfke ile bakmamalı, olayın çok normal olduğu izlenimi vermelisiniz.İsterse yemeğini olduğu gibi bırakabilir, ama sade diğer öğüne kadar hiç bir şey vermeme konusunda kararlı olmalısınız. Unutmayın 3-5 gün aç kalmakla çocuğa hiç bir zarar gelmez.

Yemekte problem çıktığında annenin en uygun davranışı şöyle olmalıdır: "Hepsini yemek zorunda değilsin, şimdi aç değilsen bir sonraki yemekte yersin."

Böylece çocuğun anneye direnç göstermek için bir nedeni kalmıyacaktır. Yemek öncesinde şu küçük öneriler yemek zamanının daha keyifli geçmesine yardımcı olabilir.

-Çocuğunuzun çok yorgun uykusuz olarak yemeğe başlamamasına dikkat edin.

-Yemek öncesinde yıkanmış el yüz ve taralı saçlar onunu kendini daha zinde ve keyifli hissetmesini sağlıyabilir.

-Yemek tabağı veya servisi desenli parıltılı materyeller şeklinde olursa çocuk ilgisi yükselebilir.

-Yemek masasını hazırlarken ondan yardım almanız çocuğunuzun kendine olan güveninin de artmasına yardımcı olacaktır.

-Yiyeceği kadar yemeği tabağına kendi servis yapması yemeğini tamamlamasına yardımcı olabilir.

Tüm bunlara rağmen çocuğunuz kilo kaybediyor,yenilenleri çıkartıyor, yemek yemeği kesinlikle reddediyorsa bir uzmandan yardım almanızda fayda vardır.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments