çocuklarda oyuncak seçimi?

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Hastalıkları
  3. çocuklarda oyuncak seçimi?
çocuklarda oyuncak seçimi?

çocuklarda oyuncak seçimi?

oyuncak-çocuk


Çocukların zengin bir oyun ve deneyim ortamı içinde büyümeleri şartGazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Okul öncesi Eğitim Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Dr. Özlem Ersoy, çocukların gelecekte motivasyonu yüksek, girişken ve bağımsız düşünebilmeleri için zengin bir oyun ve deneyim ortamı içinde büyümelerinin şart olduğunu ifade etmektedir. Dr. Özlem Ersoy: "oyun çocukkların gelişimini destekliyor. Çocuklar oyun sırasında bir çok şeyi eğlenerek öğreniyor. Çocuğun oyun sırasında gelişimi maksimum düzeyde desteklenir. O nedenle oyuncak seçimi çok önemlidir." şeklinde bir yorumda bulunmuştur.Dr. Özlem Ersoy ayrıca "çocuklar aletlerin nasıl çalıştığını düşünerek bulma, yeni kelimeler ve fikirleri öğrenme, güçlü kaslar oluşturma ve bunları kontrol edebilmeyi öğrenme, hayal gücünü geliştirme, problem çözme ve işbirliği yapabilme gibi pek çok beceriyi oyun oynarken öğrenir" diyerek oyun ve oyuncakların çocukların özellikle zihinsel gelişiminde oynadığı rolü vurgulamaktadır.

Dr Ersoy, çocukların gelişimini etkileyecek oyuncak tiplerini şöyle sıralamaktadır:

El İşlevli Oyuncaklar:
Çıngıraklar, basınca öten oyuncaklar, toplar, yapbozlar, boncuklar ve kart oyunları çocukların el-göz koordinasyonunu geliştiriyor, problem çözme ve işbirliğini teşvik ediyor ve aletlerin çalışmasında fikirler yaratılıyor.


Kitap ve Kasetler:
Bebekler parlak resimlerden hoşlanır ve kısa sürede kitapların sayfasını çevirebilir. Daha büyük çocuklar için hikaye ve şiirler eğlencelidir.
Kitap ve kasetler çocuğa yeni bilgiler kazandırır, yerleri ve insanları anlamasına yardımcı olur, dil gelişimini destekler.


Yapı bina gereçleri:
Ağaç işi malzemeler, inşaat takımları ve bloklar gibi malzemeler çocukların bilim ve sayı kavramlarını öğrenmesine yardım ederler.


Deney malzemeleri:
Kum, kil, su ve müzik aletleri gibi deneysel malzemeler öğrenme araçlarıdır. Çocuklar bunlar üzerinde kontrole sahiptir. Bunlar, uzun zaman rahatça kullanılabilir.


Aktif oyun gereçleri:
Bunlar çocuğun fiziki saldırılara karşı gerekli güvenini ve kararının gelişimini destekler. Onlarla oynarken çocuğa aşırı koruyucu davranmamalı, ona güvenilmelidir. Eski oto lastikleri ve tırmanma kafesleri çocuğun dengesini sağlar, atlamasında, tırmanmasında ve diğer çocuklarla oyun kurmasında mükemmel oyuncaklardır.


Gerçeğin taklidi oyuncaklar:
Oyuncak bebekler, doldurulmuş hayvanlar ve hareketli şekiller gibi nesneler çocukların hayal güçlerini kulanmalarına ve yeni davranış biçimlerini denemelerine fırsat verir, böylece hayatı tanımalarına yardımcı olur.Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments