Deri Altı Kapsülleri Nedir?

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. Deri Altı Kapsülleri Nedir?
Deri Altı Kapsülleri Nedir?

Deri Altı Kapsülleri Nedir?

Deri Altı Kapsülleri Nedir?

Dogum-Kontrolde-Deri-Alti-Kapsul-Uygulamasi

Deri altı kapsülleri doğal kadınlık hormonu olan progesteronun sentetik formunu içerenderi altına yerleştirildikten sonra yavaş salınan ilaçlardır. Kadının daha az kullandığı kolunun üst iç kısmın deri altına altı adet olark yerleştirilirler.

Nasıl etki ederler ?

Yavaş ve sabit hormon salımı ile hem yumurtlamayı baskılar, hemde rahim ağzındaki salgıları koyulaştırıp erkek tohum hücresinin (sperm) rahime girişine engel olarak gebeliği önlerler.

Etkililikleri nedir ?

Gebelikten koruyuculuğu %98.8’dir.

Faydaları nelerdir ?

Uygulandıktan sonra beş yıl süre ile etkilidir.
Kullanımı kolaydır.
Emzirmeyi etkilemez. Emziren anneler de kullanabilir.
Bırakıldıktan sonra gebe kalınabilir mi ?

Kapsüller çıkarıldıktan sonra kadın normal adet görmeye başlar ve yeniden gebe kalabilir.Bazen deri altı kapsülleri çıkarıldıktan sonra doğurganlığın dönüşü gecikebilir.

Yan etkileri var mıdır ?

Kanama düzensizliklerine neden olabilir. Bazı kullanıcılarda baş ağrısı, huzursuzluk, kilo artışı ve iyi huylu over kistleri görülebilir.·

Kimler kullanamaz ?

Gebelik veya gebelik şüphesi olanlar,
Aktif karaciğer hastalığı olanlar,
Damar hastalıkları olanlar,
Meme kanseri veya şüphesi olanlar,
Tanı konmamış vajinal kanaması olan kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.
DİKKAT!

Deri altı kapsülleri kullanırken:

Kolunuzda şiddetli ağrı olursa,
Uygulama yerinde iltihap veya kanama olursa,
Kapsüllerden birinin uygulama yerinden dışarı atılması halinde,
Şiddetli adet kanamanız olursa,
Şiddetli baş ağrınız olursa,
Şiddetli karın ve kasık ağrınız olursa,
Şiddetli göğüs ağrısı ya da nefes darlığı olursa,
Sarılık gelişmişse,
Uygulamadan itibaren düzenli adet gördükten sonra adet geçikmesinin olması hallerinde,
Mutlaka tıbbi kontrol için sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hekim kontrolü dışında ilaç kullanmayınız !

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız hekiminize veya bölgenizdeki Sağlık Ocağı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezine veya Devlet Hastanesi Nüfus Planlaması Kliniğine başvurunuz.
Kaynak : S.B. AÇSAP web sitesi
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments