Doğum İndüksiyonu

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. Doğum İndüksiyonu
Doğum İndüksiyonu

Doğum İndüksiyonu

doğum-başlatma-induksiyonu

 

Doğumu başlatan mekanizmanın ne olduğu tam olarak bilinmese de rahim kasılmalarının hangi mekanizma ve hormonlardan etkilendiği kısmen bilinmektedir. Rahim kasılmaları beynin hipofiz bezinden salgılanan oksitosin isimli hormon tarafından sağlanır. Ayrıca yine vücutta prostoglandin adı verilen bazı maddelerin konsantrasyonundaki değişimler kasılmaları tetikleyebilir. Bu mekanizmaların bilinmesi bize rahim kasılmalarını başlatma ya da durdurma şansı tanır.

Rahim kasılmalarının yani doğum sancılarının dışarıdan bir etki ile başlatılması ya da desteklenmesine doğum indüksiyonu adı verilir.Her türlü indüksiyon mutlaka ve mutlaka hastane şartlarında uygulanmalıdır.En sık kullanılan ve doğal olan indüksiyon bebeğin amniyon kesesinin açılmasıdır. Bu sayede hem vücutta salgılanan bazı maddelerin hem de bebeğin başının direk etkisi ile sancılar eğer yoksa başlayabilir ya da etkisiz olan sancılar güçlenebilir. Amniyotomi adı verilen bu yöntem vajinal doğum esnasında çok sık başvurulan bir yöntemdir. Ancak zarların açılmasından sonra 24 saat içinde eylem başlamaz ise enfeksiyon riski ortaya çıkar. Yöntem normal vajinal muayeneden daha ağrılı değildir.

İkinci sıklıkta uygulanan yöntem ise damar yolu ile sentetik oksitosin verilmesidir.Halk arasında yaygın olarak suni sancı adı verilen işlemdir.Uygulamaya çok düşük dozlarda başlanır ve istenilen şiddet ve sıklıkta kontraksiyonlara ulaşıncaya kadar doz tedrici olarak arttırılır. Hastanın ve bebeğin çok yakın moniterize edilmesi gerekir. İki kontraksiyon arasında rahimin gevşememesi hem anne hem de bebek açısından oldukça tehlikeli bir durumdur.

Diğer indüksiyon yöntemleri ise prostoglandin adı verilen maddelerin vücuttaki dengesi temeline dayanır. Ağızdan alınan ilaçlar ya da vajinal yolla uygulanan bazı maddeler kullanılır.

Uygulandığı durumlar
İndüksiyon normal miadında doğumun dışında gebeliğin herhangi bir döneminde fetusta anomali saptanması ya da herhangi başka bir nedenle gebeliğin sonlandırılmasına karar verilen durumlarda da uygulanır. İndüksiyon endikasyonları:

Beklenen doğum tarihinden 1-2 hafta geçmesine rağmen doğumun başlamaması
Preeklempsi varlığı
Amniyon zarının enfeksiyonu
Zarların açılmasına rağmen 24 saat içinde eylemin başlamaması
Anne adayında diabet olması
Bebeğin hafif derecede sıkıntıda olması
Bebeğin anne karnında öldüğü durumlar
Uygulama nedeni ve şekli ne olursa olsun indüksiyona karar vermeden önce son derece dikkatli bir değerlendirme yapılmalıdır. Bebek ile annenin kemik çatısı arasında uygunsuzluk bulunmamalıdır.Bebekte pozisyon anomalisi olmamalıdır. Rahim ağzında doğuma hazırlık değişiklikleri meydana gelmiş olmalıdır.İndüksiyona rağmen eylem ilerlemiyor ise ya da bebekte stress belirtileri ortaya çıkıyor ise indüksiyona son verip sezaryene geçilmelidir.

Op.Dr.Alper Mumcu

www.mumcu.com
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments