Doğum öncesi ve sonrası egzersizler

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. Doğum öncesi ve sonrası egzersizler
Doğum öncesi ve sonrası egzersizler

Doğum öncesi ve sonrası egzersizler

Doğum öncesi ve sonrası egzersizler
gebe-egzersiz1
dogumla birlikte meydana gelen degişikliklere baglı olarak kas gruplarında birçok degişiklik ve yuklenme meydana gelmeye başlar.rahat bir gebelik geçirmek,doguma yardım ve dogum sonrası toparlanma surecini hızlandırmak için bazı egzersizlerin yapılmaında fayda vardır.bu egzersize değinecek olursak;

 
boyun hareketliliğini koruma:

bağdaş kurularak oturulur,baş her iki yana öne ve arkaya eğilir..hareket 10 kez tekrarlanır
 
boyun arka grup kaslarını germe:

bagdaş kurularak oturulur,her iki el basın arkasında birleşirilir..ellerin yardımı ile baş gögüse degdirilir..bu pozisyonda 10 a kadar sayılır..boylece boynun arka ve üst kısmındaki kaslar gerilir..hareket 5 kez tekrarlanır..
 

gogüs kaslarını germe:

bağdaş kurularak oturulur her iki el ensede birleştirilir..dirsekler geriye çekilerek ğögüs kasları gerilir..

10a kadar sayılır..hareket 5 kez tekrarlanır..

 omuz ve gozgüs kaslarını guclendirme:

bağdas kurulur..eller burun hizasında birleştirilir..10 a kadar sayılır..5 kez tekrarlanırsırt kaslarını germe:

oturularak bir omuz karşı dize degdirilmeye çalışılır..10 kadar sayılır..5 kez tekrarlanır

 

karın ve bacak kaslarını guçlendirme:

duvara yaslanır bacaklar birbirinin yanında ve duvardan 25 cm uzaktadırlar..karın içeri cekilerek duvara yaslanılır..bu pozisyonda yavaşca duvarda kayılır ve dizler çömelir..sonra yavaşca dogrulunur..bu sırada nefes tutulmaz..5 kez tekrarlanır..
karın kaslarını güçlendirme:

sırtüstü yatılır..dizler kıvrılarak ayaklar yere basar..heriki el one dogru uzanarak.kurek ekmikleri yerden kalkacak şekilde dogrulunur..5 e kadar sayılır..5 kez tekrarlanır

 

hazırlayan: doç dr.Ayşegül Ketenci

istanbul tıp fak.fizik tedavi anabilim dalı
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments