Doğum Sonrası Öneriler

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. Doğum Sonrası Öneriler
Doğum Sonrası Öneriler

Doğum Sonrası Öneriler

Doğum Sonrası Öneriler


dogum-sonrasi-forma-girmekDoğumdan sonra taburcu işlemlerinizin en az 24 saat sonra ve hem annenin hem de bebeğin tetkikleri tamamlandıktan sonra yapılmasını öneriyoruz. Bu süre, hem annede hem de bebekte ortaya çıkabilecek problemlerin zamanında fark edilmesi için gereklidir. Kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için, erken taburcu olmakta ısrar etmeyiniz.

EMZİRME: 2 saat aralıklarla emzirmelidir. Her meme için emzirme süresi 10 dakika olmalıdır. Böylece bir emzirmede 20 dakika harcanmalıdır. Bir emzirmeye sağ meme ile başlanmışsa, ikincide sol meme ile başlanmalı, her iki memenin de sütünün verilmesi için diğer meme de çocuğa verilmelidir.

Emzirme yatarak olmamalıdır. Oturarak, ayakta olabilir. Bebek 45 derecelik açıyla başı yukarda tutularak yapılmalıdır.

Emzirme sonrası, bir damla sütü meme başı üzerine yayarak, sütün mikrop kırıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz. Emzirme öncesi, meme uçları, temiz bir ıslak tülbentle temizlenmelidir.

Meme başı çöküklüğü varsa, ya "tirley" denen pompa, ya da "adaptör " denen başlıklar kullanılabilir. Bu araçlar eczanelerden temin edilebilir.

BANYO: Banyo, hastaneden ayrıldıktan sonra hemen yapılabilir, Ancak 1,5 ay süreyle duş şeklinde yapılmalıdır.

GEBELİKTEN KORUNMA: Lohusalık döneminde (1.5 ay) cinsel ilişki, zararlıdır.

1,5 ay sonra doğum yapmış bir annenin muayenesi gereklidir. Böylece, doğum sonrası normale dönüşün ne kadar gerçekleşebildiğine bakılır. Bu muayene sırasında korunma yöntemleri hakkında da bilgi verilir.

Doğumdan 1,5 ay sonra ilişkide bulunulma

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Dr. Metin Ulusoy


 
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments