doğumda farklı bebek geliş pozisyonları

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. doğumda farklı bebek geliş pozisyonları
doğumda farklı bebek geliş pozisyonları

doğumda farklı bebek geliş pozisyonları

DEĞİŞİK GELİŞLER
Doğumların %95'inde çocuğun başı aşağıdadır. Çocuğun bedenin basene giren ilk kısmına "geliş" adı verilir. Normal bir doğumda, baş tamanen bükülmüş bir şekilde çene göğüste girer ve basenin girişine kafatasının tepesiyle gelir. Bu da "Tepe gelişi" olarak adlandırılır. Bu en sık karşılaşılan geliş şeklidir. Ancak bu geliş karşılaşılan tek geliş şekli değildir.

Yüz Gelişi:

yuzgelisiBu pozisyonda baş tamamiyle arkaya atılmıştır. Normal doğum da zor olmasına rağmen mümkündür. Forseps uygulaması, hatta sezeryan müdehalesi olasıdır
alingelis

Alın gelişi:

Baş yüzle kafa teğesi arasında aracı pozisyonundadır. Normal doğum zordur Sezeryan gereklidir.

Kıç Gelişi: kicgelis

Bu durumda bebeğin başı yukarıda poposu ise aşağıdadır. İlk gelenler ya kalçalar (vakaların 2/3'ü) ya da ayaklardır (vakaların 1/3'ü).


yangelisYanlamasına Geliş:

Bu omuz gelişi olarak da adlandırılır.Bebek sırt aşağıda yada yukarıda olarak yanlamasına gelir ki normal doğum imkansızdır. Sezaryen zorunludur.         
Bebeğin kesin gelişi daimi pozisyonunu alacağı 7.5 - 8. aylarda doktorunuz tarafından elle muayene ederek ya da radyografi ve bir ekografiyle belli olur. Bebek popo gelişi ile geliyorsa doktorunuz bazı önlemler alabilir. Şu unsurları birbirinden ayırt etmek gerekiyor.Basen ölçüleri normal ve normal kiloda çocuklar doğurmuş kadınlardaki popo gelişi vakasında doğum normal doğumdan farklı değildir.
İlk doğumlarını yapan ve doğumdan önce birden fazla öğenin göz önünde tutulduğu özellikle cenin hacmini ve basen boyutlarını belirlemenin zorunlu olduğu vakalardaki kıç gelişleri .Doktorun şüphesi varsa çoğu sezaryeni seçerler. Normal yolla doğum seçilirse itme daha uzun süreceğinden baştan sona epidural anestezi uygulanır. Kısa bir genel anestezi de bebeğin gelişinin tamamlanmasına yardımcı olabilir.


Eğer doktorunuz kıç gelişinden bahsediyorsa seçilecek doğum evinin tam teçhizatlı olup olmadığı konusunda doğum öncesi yeterli bilgi alınmalıdır.

Kaynak:"Bir Çocuk Bekliyorum" Pernoud Laurence, Çeviri: Gülcan Tuvana
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments