Doktora ölüm şifresi

  1. Anasayfa
  2. Sağlık Haberleri
  3. Doktora ölüm şifresi
Doktora ölüm şifresi

Doktora ölüm şifresi

 

doktor-hasta-rehberi
Sağlık Bakanlığı, ölen yakınları adına maaş alanları engellemek için yeni bir çalışma başlattı. Bundan sonra hasta ölümleri doktorlara verilecek bir şifreyle sisteme girilecek.


İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı ölüm sistemindeki karışıklığı önlemek için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Ölüm bildirim sistemiyle doktorlar ölen hastalarını, şifreleriyle anında sisteme girerek hem karışıklığı önlenecek hem de ölü yakınlarının haksız maaş almaları engellenecek.

Yeni sistemde kilit görevi şifre verilen doktorlar üstlenecek. Bugün’den Lütfi Erdoğan’ın haberine göre, doktorlar tedavi gören hastalarının ölmesi durumunda, şifreleriyle sisteme giriş yaparak ölen hastanın ismini kaydedecek. Elektronik ortamda yer alacak kayıtlar kamu kurum ve kuruluşlarında işlem yapılırken görülebilecek ve buna göre işlem yapılacak. Bu sayede ölen yakınını emekli maaşını almaya çalışanların oyununa da son verilecek.

TÜİK’LE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK
Sağlık kuruluşunda ölen hastalar için hastanın kendi doktoru sisteme giriş yaparken, hastane dışında yaşamını yitiren hastalar için öncelikle belediye doktorları, toplum halk sağlığı merkezi doktorları ve aile hekimleri sisteme girebilecek. Bu durumda koordinasyonu halk sağlığı müdürlükleri sağlayacak. Müdürlükler yakın ilçeleri birleştirerek bölgeler oluşturacak ve bu iş için nöbetçi doktorlar belirlenecek. Bunun için belediye nöbetçi doktoruna bilgisayar, yazıcı ve şoförlü bir araç temin edecek. Halk sağlığı müdürlüklerine iletilen imzalı ölüm belgeleri de düzenli aralıklarla Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’ne (MERNİS) gönderilecek. Ayrıca girilen kayıtlar anında TÜİK tarafından da görülecek.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments