Düzenli Egzersiz Kadınları Diyabet’ten Koruyor

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. Düzenli Egzersiz Kadınları Diyabet'ten Koruyor
Düzenli Egzersiz Kadınları Diyabet’ten Koruyor

Düzenli Egzersiz Kadınları Diyabet’ten Koruyor

Düzenli Egzersiz Kadınları Diyabet'ten Koruyor

gebe-egzersiz1

NEW YORK, 31 Aralık 1999 (Reuters Sağlık) - Çalışma sonuçlarında, menapoz sonrası dönemde düzenli olarak egzersiz yapan kadınlarda diyabet gelişme riskinin, yapmayanlara oranla yarı yarıya daha az olduğu ortaya çıktı. Minneapolis'teki Minnesota Üniversitesi'nden Dr.Aaron Folsom ve çalışma arkadaşlarının buldukları sonuçlara göre: "Aktif olmayan yaşlı kadınlardaki diyabet olgularının %8'i düzenli fiziksel egzersizlere başlarlarsa engellenebilir." 1986 yılında, Folsom ve çalışma arkadaşları, sonraki 12 yılda, fiziksel aktivitenin diyabetin ortaya çıkışı üzerindeki etkisini çalışmak üzere, 55 ila 69 yaş arası 41.000 kadına birer anket yolladılar.

Ekibin Amerikan Halk Sağliği Dergisi'nin (American Journal of Health) Ocak sayısında yer alan raporlarında, çalışma süresi boyunca, düzenli olarak fiziksel aktivitede bulunan kadınlarda diyabet gelişme riskinin, düzenli olarak egzersiz yapmayan kadınlara oranla %31 daha düşük bulunduğu açıklandı.

Hiç orta veya kuvvetli egzersiz yapmayan veya çok ender yapan kadınlara oranla, haftada dört defadan daha fazla orta veya siddetli egzersiz yapan kadınlarda diyabet riskinin yarı yarıya daha az görüldüğü bildirildi. Folsom, orta yaşın üzerindeki kadınlarin büyük çoğunluğunun sportif aktivitelerde bulunmamaları nedeniyle, egzersizin kuvvetli olması gerektiğinin bilinmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Araştırmacılar, düzenli fiziksel aktivitenin koruyucu etkisinin, aşırı kilolu kadinlarda daha az olduğunun altını çizdiler. Kilo almanın, diyabetin ortaya çikmasinda önemli bir etken olduğunu açıkladılar. Diyabet hastası erişkinlerin %80'i aşırı kiloludur.

Kaynak: American Journal of Public Health 2000;90:134-138.
© Copyright 1998 Reuters Limited
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments