Eğer Çocuğunuz Altını Islatmaya Devam Ediyorsa!

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Hastalıkları
  3. Eğer Çocuğunuz Altını Islatmaya Devam Ediyorsa!
Eğer Çocuğunuz Altını Islatmaya Devam Ediyorsa!

Eğer Çocuğunuz Altını Islatmaya Devam Ediyorsa!

altınısılatanaçocuk

Çocuğunuz yatağını ıslatıyor çünkü idrar torbasından gelen sinyalleri duyamayacak kadar sesli uyuyor olabilir. Bazı koşullandırmalarla çocuğunuzun bu alışkanlığını yok edebilirsiniz. Aşağıda özellikle 8 yaşında olup da hala altını ıslatan çocuğunuza başarılı olacağını umduğumuz yedi adımı açıklıyoruz.
1.Adım: Çocuğunuzun yeme ve içme alışkanlığı ve aktiviteleri hakkında bir günlük tutun. Çocuğunuzun altını kuru geçirdiği gecelerin gündüzleri ile, ıslak geçirdiği gecelerin gündüzleri arasındaki fark nedir? Çocuğunuzun yedikleri, içtikleri, yaşamındaki olaylar; aile olayları, okul durumu, gün içindeki bağırsak ve idrar torbası biçimi, ya da aile dinamikleri gibi konular arasında ilişki var mı?
2.Adım: Tıbbi bir değerlendirme yaptırın. Çocuk doktorunuz bir idrar analizi yapabilir ve çocuğunuzun idrar torbasının kapasitesini belirlemek için idrar torbasının esneme egzersizlerinin uygun olup olmadığını belirler. Doktorunuz eğer çocuğunuzun idrar torbası küçük ise, görmek için her idrarının hacminin ölçülmesini isteyebilir.
3.Adım: Çocuğunuza idrar torbasının nasıl çalıştığı konusunda yardımcı olun. Burada çocuğunuza yaşına göre söyleyebileceğiniz şeyler: “İdrar torban bir portakal büyüklüğünde bir balon gibidir. Bu balonun kaslı kısmı minik sinirlerdir, idrar torban dolu olduğu zaman sana bunu söyleyen hissediciler gibi. Gün boyunca bu baskıyı hissedersin. Fakat onu tutamazsın çünkü idrar torbanın sonunda onu aşağıya doğru sıkıştıran ve içinde idrarını tutan büyük bir donut (yağda kızarmış çörek) bulunur. İdrar torban dolduğu zaman , bu sinirler sana banyoya gitmen gerektiğini söyler. Fakat gece, beynin çok derin uyuduğu için idrar torbana “beni rahatsız etme” der. Ve idrar torban şöyle der ”Çok doluyum, gitmeliyim,idrar geliyor”.
Çocuğunuza geceleri idrar torbası ile beyni arasındaki iletişim konsunda ona yardım edeceğinizi söyleyin.
4.Adım: Çocuğunuz yatağa gitmeden önce onu üç kez gitmesi için teşvik edin ya da idrarının tamamını boşaltırken “homurtu” sesini duyun. Pek çok çocuk yatağa gitmek için yorgun, aceleci ve yatağa idrar torbasının yarısı dolu olarak yatağa gidiyor.
5.Adım: Çocuğunuzu siz yatağa gitmeden önce uyandırın ve onu tuvalete götürün. Onu biraz sallayarak ve yüzüne su şaplatarak uyanmasını sağlayın. Hazır olduğunda, ona idrarın tamamen boşaldığı işareti olan homurtuyu hatırlatın. Eğer yatağını ıslatmaya devam ediyorsa, onu iki üç saat sonra uyandırıp yine aynı şeyleri yapın. Kuru geceler arttığı ölçüde zamanlamayı derece derece arttırın.
6.Adım: Çocuğunuza prosesi anlatın. Çocuğunuz yatağa gitmeden önce, ve gece banyodan dönüşte ona beyin ve idrar torbasının konuşabileceğini hatırlatın. Onun aklına yapması gerekenleri sokacak bazı cümleler verin şöyle ki:” Bir protakal büyüklüğündeki idrar torbamın büyüdüğünü hissediyorum” “İdrar torbamın büyüdüğünü hissetiğim zaman yataktan kalkacağım ve tuvalete gideceğim” ve “Yüzeme su şaplatıp uyanacağım ve idrarımı dışarıya dökeceğim” Ona pekçok kez şunu tekrarlatın “idrar torbam dolduğu zaman tuvalete gideceğim”.Hatta o bu cümleleri tekrarlayarak uykuya dalabilir.
7.Adım: Eğer çocuğunuz hala bu konuyla ilgili olarak sorunluysa, doktorunuza idrar torbası aletini sorun bu bir iki damla idrar aktığı zaman titreten ya da vızıltı sesi veren nemli-hassas bir koruyucu şeydir. Doktorunuz bunu nasıl kullanacağınızı anlatacaktır. Bazan doktorlar çocuğunuzun gece yaptığı idrarı azaltmada etkili olan genizsel (burunla ilgili) sprey reçetesi yazabilir.
Kaynak: www.pathfinder.com/Parenttime/sears/qas/searsbedwet.html BY ANNE FIELD
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments