Egzema Çeşitleri

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Egzema Çeşitleri
Egzema Çeşitleri

Egzema Çeşitleri

Temasa Bağlı Dış Kaynaklısag41

• Iritan Kontakt Dermatit
En çok rastlanan egzema türüdür. Ev kadinlarinda, çamasir ve bulasikla ugrasanlarda, sabunun , deterjanlarin ve diger kimyasal maddelerin asiri kullanimiyla ortaya çikar.

• Allerjik Kontakt Dermatit
Bitkiler, meyve ve sebzeler, kozmetikler gibi irritan olsun , olmasin bazi maddelere karsi allerjik yolla olusan egzemadir. Buna sebep olan madde kesin olarak bilinmiyorsa, test uygulanarak kesin karara varilabilinir.

• Iç Kaynaklı

• Atopik Egzema
Genellikle saman nezlesi, astim gibi allerjik hastaliklar bulunan kisilerde ortaya çikar. Baslica diz ve dirseklerin yüzlerini, yüzü ve boynu tutar. Gövdeye de yerlesebilir.

• Seboreik Egzema
Saçli deride asiri kepeklenme, kasinti ve yaglanma , yer yer sulanti ve pullanmayla seyreden bir hastaliktir.

• Liken Simpleks (Nörodermatitis)
Asabi kimselerde ense,sirt, bilekler veya herhangi bir bölgede, net sinirli, zeminden kabarik, kuru, kasintili ve kirmizi-kahverengi alanlardan olusan plaklar seklinde görülür.

• El-Ayak veya Avuç Içi Egzemasi
Çok sik görülür. Bunun nedeni ellerde mekanik ve kimyasal travmalarla karsi karsiya kalinmasi, ayaklarda ise ayakkabi içerisindeki nemli ve sicak ortamdir. Simetrik, siddetli kasintili ve iltihapli bir tablo çizer.

Egzema nasıl tedavi edilir?
Kuru deri kaşınmaya yatkındır, bu nedenle sabunun en az miktarda kullanımı önerilir. Steroidli merhemler ve kremler kaşıntıyı ve enflamasyonu önlerler. Egzema enfekte olmuşsa (bakteriyel ya da fungal) antibiyotik ve antifungal kullanımı gerekebilir.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments