Egzersizin püf noktaları

  1. Anasayfa
  2. Diyet
  3. Egzersizin püf noktaları
Egzersizin püf noktaları

Egzersizin püf noktaları

egzersiz-zayıflam-fitnes

Vücut yağını kaybetmek için ağırlık çalışmaları yapılmalı mı?
Vücut yağını dengeli bir düzeye getirmek için kardiyovasküler (yürüme, koşma, bisiklet) türü çalışmaların yanında mutlaka ağırlık çalışmaları yapılmalıdır. Ağırlık çalışmalarıyla vücudumuzdaki yağı kaybetmeyiz ama kas çalışmalarıyla kasların yağ yakma kapasitelerini artırırak vücut yağını daha hızlı bir sürede yakabiliriz. Sağlıklı bir yağ ve kas oranının dengeli dağılımı ile sağlanır. Yürüyüş, koşu, bisiklet türündeki çalışmalarla kalp sağlığımızı ve yağ yakma metabolizmamızı hızlandırırız. Yanında kas çalışmaları da yapılırsa, vücudun bazal metabolizma hızı, yağ yakma hızı artacak, eklemlere binen yük azalacak, ve hormonlar daha dengeli olacaktır. Önemli olan kişiye uygun kas çalışmalarının hazırlanmasıdır.

Kardiyovasküler aletlerle ne kadar çalışılmalıdır?
Bisiklet, kürek, yürüme bandı gibi aletlerin haftada en az 3 gün, süre olarak da günde en az 30 ile 60 dakika arasında kişiye uygun hazırlanacak nabız aralığında çalışılmasıyla yağ yakımı sağlanır. Kas çalışması yapmadan vücudun sıkılaşması ve form kazanması mümkün değildir.

Egzersize başlamadan önce yapılmaması gerekenler nelerdir?
* Saunaya girilmemelidir.
* Yemek en az bir saat önce yenmiş olmalıdır.
* En az bir saat önce sigara içimi bırakılmalıdır.
* Egzersize başlamadan önce kafein alınmamalıdır.
* Yüksek tansiyonlu olanlar tansiyonları o anda yüksekse o gün ağırlık çalışmaları yapmamalıdır.
* Grip ve nezle gibi durumlarda ara verilmeli.
* Fiziksel yorgunluk çok fazla ise çalışma daha düşük yoğunlukta yapılmalıdır. Egzersizlere ısınma yapılmadan başlanmamalıdır

Kadınların egzersiz programlarıyla erkeklerin egzersiz programları arasında fark var mıdır?
Kadınların genel vücut kaslarının yanında özellikle çalıştırılması gereken bölgelerle erkeklerin mutlaka çalıştırılması gereken bölgelerde farklılıklar vardır. Bu farkları egzersiz merkezlerindeki eğitmenlere danışarak size özgü egzersiz programınızın yapılmasını istemelisiniz
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments