erken boşalma

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. erken boşalma
erken boşalma

erken boşalma

ERKEN BOŞALMA


cinsel3Erken boşalma, erkek cinsel işlev bozuklukları içinde en sık görülenidir. Erkeğin cinsel birleşme olmadan veya birleşmeden sonra kısa bir zamanda boşalmasıdır. Genellikle birleşmeden sonraki dört dakika içinde oluşan boşalmalar, erken boşalma kabul edilir. Ancak burada önemli olan, erkeğin ne kadar sürede boşaldığından çok,boşalmanın istediği zamanda olup olmadığıdır.

İnsanların cinsel yanıtları düzenli ve mantıklı fizyolojik olaylardan oluşur. Erkeklerin penis sertleşmesi ve boşalma yanıtları birer reflekstir. Erkek cinsel istek duyduğunda, cinsel açıdan uyarıldığında, refleks olarak penis kanla dolar ve sertleşir. Merkezi omurgada bulunan bu sertleşme refleksi, aynen kalbimizin atması ya da göz kırpmamız gibi denetlenemez bir reflekstir.

Boşalma refleksinin de omurgada bir merkezi vardır, ama aynı zamanda beyin kabuğunda bir üst merkezi daha vardır. Bu nedenle kolumuzu kaldırmamız gibi denetleyebildiğimiz bir reflekstir. Erkek cinsel istek duyar, cinsel açıdan uyarılır, uyarılma yükseldiğinde istemsiz bir refleks olarak boşalma ortaya çıkar. Ancak kişi bu refleksi denetlemeyi öğrenebilir. Bunu çocukların tuvalet eğitimine benzeterek açıklayabiliriz. Yeni doğan bebekler, mesanelerinin ne zaman dolduğunu fark edemedikleri için altlarını ıslatırlar. Sinir sistemleri gelişip, mesanelerinin dolu olduğunu fark edebildiklerinde ise, idrarlarını tuvalete kadar ertelemeyi öğrenirler. Erken boşalan kişiler de, boşalmadan hemen önce penislerinden gelen duyumları zamanında fark edemezler ve cinsel uyarılma belli bir düzeye çıktığında refleks olarak boşalırlar. Bu durum genç, cinsel etkinlik deneyimi az, düzenli bir cinsel yaşamı olmayan erkeklerde normal kabul edilebilir.

Masturbasyon, genellikle kısa zamanda boşalma sağlama amacına yöneliktir. Tek cinsel etkinliği masturbasyon olan bir erkekte erken boşalmadan söz edemeyiz. Bir çok erkek, cinsel yaşamlarının başlangıcında kurdukları cinsel ilişkilerde, özellikle para karşılığı kurulan ilişkilerde kısıtlı sürede, çabuk boşalmaya özendirilir. Çok az genç erkeğin,düzenli bir cinsel yaşamı, boşalma denetiminin öğrenilmesi için uygun bir ortamı olabilir. Bu uygunsuz koşullar, erkeğin erken boşalmayı öğrenmesine yol açabilir. Genellikle erkeğin yaşı ilerleyip, cinsel deneyimi arttıkça,boşalma denetimi kendiliğinden kazanılır. Düzenli bir cinsel yaşamı olduğu halde, boşalmasını denetleyemeyen, ya da çok kısa sürede boşalan erkeklere, birkaç aylık bir cinsel terapi süreci ile bu denetiminöğretilmesi mümkündür.

Erken boşalma terimi, aslında söz konusu olan cinsel işlev bozukluğunu doğru tanımlamaktan uzaktır. Yukarıda anlattığımız sorunu istemsiz ya da denetimsiz boşalma olarak adlandırmak daha doğru olurdu. Ancak bu alanda kullanılan terim henüz erken boşalmadır. Belki biraz da bu adlandırma hatasıyla bağlantılı olarak, erken boşalmatedavisi için önerilen yöntemlerin çoğu etkisiz kalır. Sıklıkla depresyon tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar önerilir, bu ilaçların çoğu cinsel uyarılmayı geciktirici yan etkileri nedeniyle, boşalma süresini de uzatırlar. Ancak bu boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırmaz ve ilaç kesildiğinde boşalma süresi yeniden kısalır. Alkol ve ilaç kullanımının, prezervatif, anestol pomat, geciktirici sprey gibi bölgesel uygulamaların mekanizması aynıdır. Hepsi cinsel uyarılmayı azaltır, dolayısıyla boşalmanın daha geç, ama gene istemsiz bir refleks halinde ortaya çıkmasına yol açar. Hepsinin etkinliği, kullanım süresi ile sınırlıdır. Genellikle, bölgesel ağrı kesme, hafif uyuşturma amacı ile kullanılan pomatlar ve içlerinde ona benzer maddeler bulunan geciktirici spreyler, penise uygulandığında penisin derisinin duyarlılığını azaltırlar. Böylece cinsel uyarılma azalır ve boşalma süresi de uzamış görünür.

Bunları kullanmanın kişiye herhangi bir zararı dokunmaz. Ancak hiç biri erken boşalma sorununu kalıcı olarakortadan kaldırmaz ve hiçbiri, özellikle ilaçlar, sonsuzca kullanılamaz. Bazı erkekler, boşalmalarını geciktirmek için, cinsel etkinlik sırasında başka konular düşünür ya da kendi canlarını yakarlar, ilgiyi cinsellikten uzaklaştırmaya yönelik bu yollar başarılı olursa, aynı zamanda cinsellikten alınan hazzı da azaltacaktır. Bazıları da cinsel organlarının değişik bölgelerini sıkarak boşalmayı engellemeye çalışır. Bu yol, sıkma dediğimiz bir cinsel terapi tekniği ile benzerlik taşısa da, etkin olabilmesi için, gelişigüzel değil, bir mantık ve düzen içinde, zamanında ve uygun şekilde uygulanması gereklidir. Erken boşalma tedavisinde, önemli olan boşalma süresini geçici olarak uzatmak değil, kişiye kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğretmektir. Birkaç aylık cinsel tedavi ile erken boşalan erkeklerin büyük çoğunluğu, boşalma denetimini kazanabilir

Dr. Nesrin Yetkin

Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments