Estetik göz kapağı ve kaş kaldırma ameliyatları

 1. Anasayfa
 2. Cilt Hastalıkları
 3. Estetik göz kapağı ve kaş kaldırma ameliyatları
Estetik göz kapağı ve kaş kaldırma ameliyatları

Estetik göz kapağı ve kaş kaldırma ameliyatları

 

goz-kapagi-estetik-ameliyati

 

Göz kapağı cerrahisi (teknik olarak blefaroplasti ameliyatları olarak bilinirler) alt ve üst göz kapaklarındaki fazla yağ , kas ve deri dokusunun çıkarılmasıyla bu dokulara destek olan göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi işlemidir. Bu cerrahi uygulama ile sarkmış üst ve alt göz kapakları, fazla yağ toplanmasına bağlı torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları düzeltilerek kişinin yaşlı yorgun görünümü daha genç ve dinç görünüme kavuşması sağlanır.

Estetik gözkapağı ameliyatları genellikle 35 yaş sonrası ihtiyaç duyulan cerrahi uygulamalar olup, cerrahi riskleri az, estetik cerrahi sonuçları çarpıcı uygulamalardır. Fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı her bireye uygulanabilir. Tiroit bezi problemi olanlar, göz yaşı bezleri problemi olup göz kuruluğu olanlarla, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve ciddi kalp hastalığı olanlarda komplikasyon riski artar.

 
Cerrahi öncesi ameliyatın planlaması önemlidir. Bu nedenle doktorunuz ameliyat tekniğini size anlatmalı ve ameliyat için sizin yapmanız ve yapmamanız gereken bilgileri size vermelidir. İlaç kullanımları, sigara, alkol, bazı vitaminlerin cerrahiye olan etkileri size anlatılmalıdır. Ayrıca ameliyat öncesi yapılacak göz fonksiyonları muayenesiyle gerek duyulur ise göz doktoru muayenesi istenir. Cerrahi uygulamalar genel veya lokal anesteziyle yapılabilir. Cerrahi kesiler üst göz kapağı için üst göz kapağı kırışıklık çizgisinden, alt göz kapağı için ise kirpiklerin hemen 2-3 mm altından veya göz kapağının hemen altından yapılır. Bu kesiler klasik bisturi veya lazer kullanılarak yapılabilir. Hastanın fizik durumu ve cerrahi sonrası bölgedeki bulgulara bakılarak hasta aynı gün veya bir sonraki gün evine gönderilir.

Cerrahi sonrası ilk iki günde her iki göz kapağı ve çevresi şişer. Bu şişliklerin azaltılması amacıyla cerrahi sonrası ilk gün gözlere buz uygulanır. Bununla birlikte antibiyotik ve şişlik azaltıcı, ağrı kesici ilaçlar verilir. Hastanın ayrıca göz kurumalarına karşı göz damlası ile korunması ve antibiyotikli göz kremleri ile göz içinin korunması sağlanır.

Hasta taburcu olduktan sonra özellikle ilk iki gün ev istirahatı önerilir. Hastaya 3. gün kontrol ve dikişlerinin alınması için 5. gün gelmesi önerilir. Hasta 7. günden itibaren masaj verilir. Hastalar önce aylık daha sonra iki aylık dönemlerle kontrollere çağrılır.
Kaşlarda Düşüklük:

Kaş düşüklüğü ilerleyen yaşla birlikte oluşan bir deformitedir. Kaş kaldırma uygulaması Endoskopik yöntem denilen saçlı deriden açılan 1-2 cm'lik bir kesi ile düzeltilebilir. Bu yöntem saçlı deride açılan kuçük bir kesi ile kasların ince kamera ve cerrahi aletler yardımı ile yukarıdaki dokulara asılması işlemidir. Klasik yöntem ise diğer bir alternatif uygulamadır. Burada saçlı deride oluşturulan 3-4 cm'lik kesi ile kaslar arzulanan konuma getirilerek tesbit edilirler.

Okumuş olduğunuz bu bilgi Değişim Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezinin birikimi, Amerikan Plastik Cerrahi derneği yayınları ve bleforoplasti ve kaş kaldırma ile ilgi makalelerden hazırlanmıştır.
Kaynak : Değişim Estetik
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

2 Comments

 • Mahmut ulubaş

  Reply
  Posted on Haz 17, 2015 at 20:50 pm

  Öncelikle iyi çalışmalar.Mustafa bey alt ve üst göz kapaklarında sarkma ve torbaların alınması işleminin göz hastalıkları uzmanı mı yoksa plastik cerrahi uzmanımı tarafından yapılması gerekir

  • Posted on Tem 20, 2015 at 22:48 pm

   merhaba
   her iki branşta bu ameliyatı yapabilir fakat göz cerrahının hakim oldugu bölge oldugundan iyi bir okuloplastik göz cerrahı daha iyi olacaktır.dilerseniz operasyonunuzu yapabilirim.
   geçmiş olsun

Add Comments