Estetik Karın Ameliyatları

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Estetik Karın Ameliyatları
Estetik Karın Ameliyatları

Estetik Karın Ameliyatları


karingermeameliyati

Estetik karın ameliyatları plastik cerrahide en çok uygulanan ameliyatlardır. Karın bölgesindeki şekil bozukluğu, bölgedeki yağ birikimine bağlı ve deri sarkıklığı yoksa deformite liposuktion yöntemiyle düzeltilir. Karın bölgesinde yağ birikimiyle birlikte deri sarkıklığı ve kaslarda gevşemeye bağlı şekil bozukluğu varsa mevcut deformite abdominoplasti denilen karın germe ve kas sıkılaştırma yöntemi ile düzeltilir.

Abdominoplasti (Karın Germe):
Karın germe, karın üst, orta ve alt bölgesindeki deri sarkıklığı ve yağ birikiminin ortadan kaldırılması ve karın kaslarının sıkılaştırılması için en sık uygulanan cerrahi yöntemdir. Karın bölgesindeki sarkmalarda kullanılan bu yöntem sonucunda dramatik bir düzelme sağlanır. Bu ameliyat sonunda sezeryan izinden daha uzun, bikini çizgisi içinde kalacak olan iz zaman içinde silikleşecektir.Karın germe için kriterler:


Karın germe için en iyi adaylar erkek veya bayan olsun eksersiz ve diyet ile düzelmeyen sarkmış karın derisi veya yağ birikmesinden şikayetçi olan kişilerdir. Bunun yanında çok sayıda hamilelik geçiren bayanlarda gevşemiş karın kaslarını güçlendirmek ve sarkık karın derisini germek için iyi bir yöntemdir. Yaşlı kişilerde ise zaman içinde sarkan karın derisinin düzeltilmesi için bu yöntem uygulanabilir.

Çok fazla kilosu olup bu kiloları vermeyi düşünen kişiler fazla kilolarını verinceye kadar, genç hamile kalmayı planlayan kişiler ise bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemekle yapılan karın germe işleminin daha kalıcı ve daha iyi sonuç vermesini sağlar.

Karın germe ameliyatının riskleri: Bütün cerrahi müdahaleler risk taşır. Her yıl yüzlerce karın germe ameliyatı yapılmaktadır. Bu cerrahi uygulamalar eğer deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldıysa genellikle sonuçlar pozitiftir. Karın alt bölgesinde bikini çizgisi içerisinde bulunan ameliyat izi ise zamanla silikleşir. Eğer uygun planlama ve cerrahi teknik ile yapılmaz ise kısmi deri kayıpları, enfeksiyon, yara açılması olabilir.

Cerrahi plan:
Cerrahınız sizin genel sağlık durumunuzu gözden geçirdikten sonra karın bölgenizi inceleyecek ve ameliyat planını yapacaktır. Sigara içiyor iseniz ve kullandığınız ilaçlarınız var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.

Eğer yağ birikiminiz göbek çevresinde ve çok az bir deri sarkıklığınız mevcut ise mini karın germe denen daha küçük bir girişim gerekebilir. Kalça etrafındaki yağ birikimi için liposuktion yöntem eklenebilir.

Cerrahınız şikayetlerinizi ve bulgularınızı değerlendirerek size en uygun yöntemi seçecektir.

Cerrahi için hazırlık:
Cerrahınız size ameliyat öncesi neler yapıp yapmıyacağınız konusunda bilgi verecektir. Özellikle ameliyattan 1-2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonraya kadar sigara içmemelisiniz. Sürekli kullandığınız bir ilaç var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.Cerrahi:


Klasik karın germe ameliyatı karnın büyüklüğüne ve genişliğine bağlı olarak 2-3 saat sürer. Mini karın germe ise yaklaşık 1-2 saat sürer. Doktorunuz kesiyi ameliyat öncesi planladığı yerden yapar. Mini karın germede kesi daha küçük olup ameliyat sonrası dikkat çekmez.

Klasik karın germede kaburgaların alt kısmına kadar deri karın duvarından ayrılır. Karın kaslarındaki gevşeklik onarılır. Bu işlem düz bir karın olmasını sağlar ve bel kısmınızı darlaştırır. Deri aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Göbeğiniz için yeni bir yer yapılır. Ameliyat sonunda hastaya uygun korse giydirilir.

Cerrahi sonrası:
Ameliyat sonrası az miktarda ağrı ve gerginlik hissedersiniz. Ancak bu şikayetler kullanacağınız ilaçlar ile kontrol edilebilir. Cerrahinin genişliğine bağlı olarak aynı gün evinize gidebileceğiniz gibi 2-3 gün hastanede de bulunabilirsiniz.

Başlangıçta tam olarak dik duramamanıza rağmen en kısa zamanda ayağa kalkıp yürümelisiniz.

Normale Dönüş:
Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz 2-3 haftanızı alabilir. Eğer karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizlere başlarsanız karın germe sonrası düzelme çok hızlı olacaktır. Ortalama 1-2 hafta sonra işinize geri dönebilirsiniz. Ağır egzersizlerden kaçınmalısınız. Ameliyat iziniz 3-6 ay arasındaki iyileşme döneminde belirgin görünebilir. Bu normaldir 9 ay veya 1 yıl sonra iziniz düzleşir ve rengi açılır. Bu iz iç çamaşırınızın içinde bulunacağı için sorun teşkil etmez.

Yeni Görünümünüz: Karın germe ameliyatı tam veya mini olsun sarkmış derisi olan ve karın kaslarında gevşeklik olan hastalarda çok iyi sonuçlar verir. Çoğu vakada eğer uygun bir diyet ve sürekli egzersiz yapılırsa uzun süreli sonuç verir.

Okumuş olduğunuz bu bilgi Değişim Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezinin birikimi, Amerikan Plastik Cerrahi derneği yayınları ve Abdominoplasti ile ilgi makalelerden hazırlanmıştır.Kaynak : Değişim Estetik
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments