Et Beni-cilt lekeleri

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Et Beni-cilt lekeleri
Et Beni-cilt lekeleri

Et Beni-cilt lekeleri

et beni

 

Şikayet

Cildinizde tenden çok daha koyu renkli küçük, kaba ve yuvarlak noktalar var. Bunlar kahverengi, siyah, mavi ve üzeri pütürlü ve kıllı olabilir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Düzenli olarak cildinizi baştan aşağıya inceleyin.

Bu işlemi her mevsimin veya ayın ilk günü gibi sürekli aynı zamanda yaparsanız, hatırlamanız daha kolay olur. Et benlerinizin büyüklüğü, rengi, biçimi veya görünüşündeki değişiklikleri araştırın. Göremediğiniz yerleriniz için ayna kullanabilirsiniz.

Fizik muayene sırasında cildinizin de gözden geçirilmesini sağlayın.

Gereksiz telaşa kapılmayın. Et beninde bir değişiklik fark ettiğinizde, bu mutlaka kanser demek değildir. Emin değilseniz, beninizi bir uzmana gösterin.

Önleme

Et beninin oluşmasını önleyemezsiniz. Ancak cildinizi aşırı güneşten koruyabilirsiniz.

Güneşe çıktığınızda geniş kenarlı bir şapka, güneş gözlüğü ve en az 15 faktörlü bir koruyucu krem kullanın.

Önemli Bilgiler

İnsanlarda et beninin niçin çıktığı bilinmemektedir.

Dünyaya geldiğimizde yokturlar; yaşlandıkça oluşurlar.

Çoğu zaman yıllar sonra kendiliğinden yok olurlar. Et benlerinin çoğunluğu tümüyle zararsızdır. Deri kanseri riski ömrünüz boyunca maruz kaldığınız güneşin miktarına bağlıdır. Mümkün olduğu kadar güneşte durmayın ve güneşe çıktığınızda koruyucu krem sürün.

Et benleri dikkatle izlenmelidir, çünkü bir et benindeki herhangi bir değişiklik melanom (deri kanseri) belirtisi olabilir. Et beninizin zararsız mı, yoksa tıbbi tedavi gerektiren cinstenmi olduğunu belirtmek için ASRÇY kuralını (Asimetri-Sınır-Renk-Çap ve Yükseklik) uygulayın.

Aşağıdakilerden bir tanesini fark ettiğinizde doktora başvurun:

Asimetri : Et benlerinizden bir tanesi ötekilerden farklı görünüyor.

Sınır : Et beninizin sınırı pütürlü veya düzensiz.

Renk : Et beniniz kırmızı, beyaz veya mavi parçalı ve karışık kahverengi ya da siyah.

Çap : Et beniniz 6 milimetreden büyük veya fark edilir şekilde büyüyor.

Yükseklik : Et beninin yüksekliği arttı.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments