Eylül ayı bakım zamanı

Eylül ayı bakım zamanı

Eylül ayına merhaba derken, yoğun bakım zamanı da geldi.

Sonbaharın kendini göstermeye başladığı şu günlerde, o sıcacık günlerin yerini, yağmurlu, soğuk havaya bırakmak üzere

Cilt ve vücut direncimizi zayıflatan iklim değişimi, bir sıcak bir soğuk havalı günler, cildimize fark etmeden çok zarar veriyor ve bünyemizde de yorgunluk yaşıyoruz.

Cildimiz her mevsimde farklı bakımlara ihtiyaç duyar. Nem oranı mevsim geçişlerinde düşer . Sonbaharda ışıltısını kaybetmiş, kuru, sertleşmiş, lekeli ve mat görünümlü bir ciltle karşı karşıya kalıyoruz.Güneş ışınlarının vücudumuza verdiği enerjinin azalmasıyla, halsizlik, yorgunluk başlar. Bir nevi kendimizi mutsuz hissediyoruz.

O halde, sonbahar mevsimi yoğun bakım zamanıdır.

Profesyonel uzmanın yardımıyla birlikte güneş, deniz ve kumun, yıprattığı cildimize uygulanacak yoğun bakımlar sayesinde , yeniden tazelenmiş parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşabiliriz.

Temizleme; Bu dönemde cilt temizliğine önem vermek gerekiyor. Çünkü yapılan yoğun bakım kürleri ancak temiz ciltte iyi sonuç veriyor.

Sabah ve akşam cildinizi uygun temizleyicilerle temizleyin. Ardından tonikle silin. Aşırı kuru ciltlerde sabun kullanmayın. Çünkü sabun cildin nemini ve yağını alarak dengesini bozar. Onun yerine köpük yada temizleme jelleri kullanın. Aşırı sıcak su kullanmayın. Cildin hassasiyetini arttırır. Dolayısıyla ılık su kullanın.

Bakım; Sonbahar mevsimi peeling yapmanın tam zamanıdır. Çünkü cilt 28 günde kendini yeniler. Yeni hücreler yüzeye doğru harekete geçtikçe , cilt nemini kaybeder ve pul pul dökülmeye başlar. Cildi ölü hücrelerden arındırmak için peeling yapmak gerekiyor. Böylece clt sağlıklı bir görünüme , ışıltıya kavuşur. Siyah nokta ve aknelerin oluşması engellenir. Ardından nem maskesi uygulayın. Cildin beslenip yapılanması için vitamin içerikli özellikle A vitaminli gece kremi kullanın. Çünkü A vitamini cilt dostudur. Cilt fonksiyonlarını dengeleyici özelliğe sahiptir.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle