Feokromasitoma

 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Feokromasitoma
Feokromasitoma

Feokromasitoma

feokromasitoma-adrenal-bez-tumorü

 
Tanım

Böbrek üstü bezlerinin medulla denen iç kısmında gelişen ve aşırı adrenalin ( epinefrin ) ve noradrenalin ( norepinefrin ) üretilmesine neden olan urlara feokromositoma denir.

Nedenleri,Görülme sıklığı,Risk faktörleri

Bir çok urda olduğu gibi, feokromositomaların oluşum nedenleri bilinmemektedir. Erkek ve kadınlarda hemen hemen her yaşta görülebilir ( 20-50 yaş arası daha çok ).

Belirtiler Yüksek tansiyon Kalp atışında hızlanma Baş ağrıları Gözlerin önünde " uçuşan sinekler " Aşırı terleme Kulakta uğuldama Kilo kaybı Kabızlık Kişilik değişiklikleri

 

Tanı/Teşhis

Muayene sırasında doktor tarafından gözlenen ve hastaya sorularak öğrenilen belirtilerin yanı sıra idrarla atılan VMA ( vanilmandelik asit - adrenalin ve noradrenalinin yıkım ürünlerinden biri - ), adrenalin ve noradrenalin miktarlarının saptanması gerekir. Röntgen incelemeleri bazen uru ortaya çıkarmada yardımcı olur.

Tedavi

İlaç tedavisi ancak tansiyon yükseldiği zamanlarda uygulanabilir ve pek etkili değildir.Tek etkili tedavi, urun ameliyatla çıkarılmasıdır. Bu girişim çok güçtür, ama çok iyi sonuçlar elde edilmektedir.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

1 Comment

 • Cengiz

  Reply
  Posted on Oca 29, 2015 at 13:32 pm

  40 yasinda bir Metastik Feokromasitomada hastasiyim. Ama hala hasta olduguma inanamiyorum. Bunun ne gibi belirtisi var bilmiyorum ? Bende tansiyon 130/80 veya 120/80 ilacla tedavide cikiyor,

  Meta degeri 93
  Neonet degeri 408 cikti .

  yaklasik 3,5×2,5 cm lik bir tümör tespit edildi. sag böbrek üstü bezinde . Eger isterseniz size mail yolu ile bir kac bilgi gönderebilirirm. Herhangi bir yayilma yok, 04.02. 2014 tarihinde ameliyat olacagim. Ama hala neden bende bu adrenalin yüksek veya stress hormonun olduguna inananamiyorum . Ne yapmam gerekiyor ? Internette sizin sayfanizda edindigim bilgilere göre bu hastaligin tam belirginlikleri henüz bende yok asiri terleme, kilo kaydi, cildde degisiklik vs. evet göbek cevresinde hafif yaglanma ve ara sira gögüsde agri var ama sürekli olmuyor.

  Bu degerlerle ameliyat girebilirmiyim ? Inanin kac gündür hastayim diye kendimi ameliyata hazirlamak istiyorum ama malesef birseyler hasta degilsin diyor anlam veremiyorum. suan anti blocka almiyorum , ama ameliyata girince anti bloka alacagim 1 hafta sonra,

  isterseniz telimi vereyim yada acil irtibata gecmek isterim . suan almanyadayim o yüzden gelemiyorum, ama amaleiyti Türkiyedemi yaptirmak iyi yoksa almanyadami olayim, lütfen acil yardimlarinizi beklyiorum, yoksa ameliyat biraz erteleyeyim mi ?

  Feokromositiom icin sadece BT ve ultraschall yapildi, Urin testi yapilmadi. Bugün baska bir endokronology doktoruna daha gidecegim ama sizin cevabiniz benim icin cok önemli.

  Saygilarimla Cengiz Ercan

  Not : isterseniz daha fazla bilgi de gönderebilrim,

Add Comments