gebelikte düşük yapma

 1. Anasayfa
 2. Gebelik ve Kadın Hast
 3. gebelikte düşük yapma
gebelikte düşük yapma

gebelikte düşük yapma

abortus:
hamile-calisan-mkle

gebelik mahsulunun 29.hftdan once,iç ortam dışında yaşama ve yaşatılabilme yeteneğine ulaşmadan spontan veya provakasyonla dış ortama atılmasına denir.
500gr altındaki dogumlar abortus olarak kabul edilmektedir.gebeliklerin %10-15 i spontan abortusla sonuçlanmaktadır..35 yaşından sonra bu oran giderek yukselir.!!

abortus sebepleri:

 1. cocuga ait nedenler

 2. kromozom ve gen anomalileri

 3. annede sistemik hastalılar olması(pnomoni,kızıl,tifo,kabakulak..vb)

 4. annde kronik hastalık(tuberkuloz,kanser)

 5. annde hipertansiyon

 6. beslenme yetersizligi

 7. anne genital anomalileri

 8. travma

 9. babaya ait nedenler(az spermli baba)

 10. bilinmeyen sebepler


spontan abortus:

20 hft.dan once ve 500grdan az agırlıkta gebeligin sonlanmasıdır..


spontan abortus çeşitleri:

abortus imminens:20hfdn once serviks açılmadan,vaginal kanama olmasıdır.gebelik %40 devam eder

abortus incipiens:diger adı kaçınılmaz düşüktür20hftdan once servikal dilatasyon ve kanama.tedaviye ragmen duşük önlenemez.

abortus inkompletus:agrılı kanama,servikal dilatasyon ve gebelik mahsulunun bir kısmının atılmış olmasıdır.uterus küçüktür

aborus kompletus:tum materyal atılmış.agrı yok 

habituel abortus:

peşepeşe 3 gebeligin 500 grdan az ve 20. haftadan once kaybıdır.%1 olguda gorulur

anne 30 baba 50 yaştan buyuk oldugunda risk artar!!evvvelce abortus hikayesi olanlarda daha sık gorulur.

nedenleri arasında en sık sebep genetik faktordur!

tanı:

tanı laporoskopi ve histerosalpingografi ile yapılabilir.tedavi

genelikle cerrahidir.

kriminal abortus:

herşeyi normal olan bir gebeliğin tibbi bir endikasyon olmaksızın sahsın kendisi veya başkaları tarafından sonlandırılmasıdır.

burada;firkete,çivi,çıra,sirke,asiteler,ceşıtli aletler kulllanırlar.burada ölüm nedeni kanamdan çok enfeksiyondandır!!ozelikle tetanoz ve gazlı gangrene sık rastlanır.

medikal abotus:

gebeligin suresi içinde anne hayatını tehdit eden bir durum veya fetus gelişiminde bir anomali varsa normal gelişim ihtimali yoksa tibbi metodlar ile gebeligin sonlandırılmasıdır.dahiliye,enfeksiyon ve kadındogum uzmanın verecegi ortak kararla abotus yapılabilir.Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments