Gebelikte kilo artışı

  1. Anasayfa
  2. Diyet
  3. Gebelikte kilo artışı
Gebelikte kilo artışı

Gebelikte kilo artışı

GEBELİKTE KİLO ARTIŞI


hamilelik_kiloHamileliğiniz süresince, vücut ağırlığınız ortalama 9-13 kilogram artar. Gebeliğin ilk 3 ayında sedece 1 kilo alınır. İlk 3 aydan sonra ise ayda ortalama 1.5-2 kilogram ( haftada 400-500 gram) kadar kilo artışı olur. 

Bu ağırlık artışının dağılımı:
Memeler 1 kg
Rahim 1 kg.
Bebek ve plasenta (eş) 5 kg.
Deri altı yağ dokusu, karaciğerde protein depolanması 4.5 kg.
Su ve elektrolit 1.5 kg.
TOPLAM 13 kg

  Aylık ya da haftalık ağırlık artışlarınız yukarıdaki miktarların üzerinde ise: 

  • Hamur işi, tatlı, yağlı ve tuzlu yemek yemeyiniz,

  • Daha fazla sebze, meyve, süt, yumurta gibi yiyecekleri yiyiniz,

  • Aşırı kilo artışınız ile birlikte bacaklarınızda ellerinizde bastırıldığı zaman iz bırakan şişlikler de varsa hekiminize başvurunuz.

Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments