gebeyseniz ve gebelik endişeleri

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. gebeyseniz ve gebelik endişeleri
gebeyseniz ve gebelik endişeleri

gebeyseniz ve gebelik endişeleri

Gebeyseniz

riskli-gebelik

ister ilk gebeliğiniz olup tamamen deneyimsiz olun ister 3. Gebeliğiniz olsun ve iyi veya kötü birtakım tecrübeleriniz olsun tüm gebelikler kendilerine has sorunları, endişeleri ve belirsizlikleri de beraberlerinde getirirler . Özellikle ilk gebeliğin her döneminde değişik sorunlar yaşanabilir . Yine gebeliğin ilk dönemlerinde hayatta ilk defa karşılaşılan böyle bir olayın şaşkınlığı ve belirsizliği bir gebeyi psikolojik olarak çok etkileyebilir . Çevrenizdeki çoğu insanların gebelikle ilgili ya bir tecrübeleri olmuştur , ya da yakınlarından birinin bir olayına tanık olmuşlardır , ve hepsinin değişik derecelerde bilgileri vardır . Bu bilgilerin bir kısmı doğru olmakla birlikte maalesef tecrübelerimiz göstermiştir ki çoğunluğu ya tamamen hatalıdır ya da abartılıdır . Yani gerçeği ifade etmemektedirler . Ama çevremizdeki bu insanlar yanlış olduğunu bilmeden ( ve genellikle yardımcı olmak amacıyla ) sizin gebe olduğunuzu öğrendikleri andan itibaren bildiklerini size anlatmak isterler . Bazen anlatan kişi ilgi çekmek için ( sizi üzüp korkutacagini hiç düşünmeden ) gerçekleri biraz abartarak anlatır .

Tecrübelerimiz göstermektedir ki maalesef her türlü bilgiye ihtiyacı olan siz gebelerimiz bu söylenenleri fazlaca dikkate almaktasınız . Bu yanlış bilgilenmelerin kaynağı işin aslını bilen biz hekimlere gerçeklerin sorulmamasıdır . Örneğin : halk arasında 7 aylık doğan bebeklerin yaşadığı , 8 aylık doğan bebeklerin öldüğü söylenir . Kesinlikle doğru olmayan bu söylentinin oluşma şekli size halk arasındaki tıbbi bilgilerin nasıl da desteksiz oluştuğu hakkında çok güzel bilgi verir . Şöyle ki : 7 aylık doğup ta yaşamayı beceren gerçekten çok az sayıdaki bebek hep anlatılır çünkü bu beklenmeyen , anlatırken ilgi çekecek bir durumdur . Beklenen ihtimal olan 7 aylık bebeğin ölmesi o kadar olağandır ki söylenmez bile . Bu olay dilden dile anlatıla anlatıla ( yaşayanlar anlatılırken bunun çok küçük ihtimal olduğu ve çoğunun öldüğü söylenmediği için ) sanki 7 aylık bebeklerin hepsinin yaşadığı gibi bir sonuca gelinmiştir. Halbuki 8 - 8,5 aylık bebeklerin yaşamaları daha olası göründüğünden yaşayanlar değil ölenlerden bahsedilir ve yine bu bilgi ağızdan ağıza geçtikçe ( yaşayanlar söylenmediği için ) sanki 8 aylık bebeklerin hepsinin öldüğü gibi bir sonuca varılır . Ama bunun gerçekle hiçbir ilgisi yoktur . Bu açıklamanın size yapılmasının sebebi sizi çevrenizdekilerin anlattığı sansasyonel ve korkutucu hikayelerden koruyabilmektir . Lütfen duyduğunuz herhangi bir şeyle ilgili gerçek bilgileri doktorunuzdan almadan kafanıza yerleştirmeyiniz .
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments