gözde / körlük için kök hüre tedavileri

 1. Anasayfa
 2. Göz Hastalıkları
 3. gözde / körlük için kök hüre tedavileri
gözde / körlük için kök hüre tedavileri

gözde / körlük için kök hüre tedavileri

kök hücre-göz-körlük

ABD'de ilk kez insanlarda yapılan embriyo kök hücre tedavisi, ciddi göz hastalığı bulunan iki hastada olumlu sonuçlar verdi.

Amerikan İleri Hücre Teknolojisi adlı şirketin yaptığı araştırmada, embriyo kök hücre naklinden 4 ay sonra iki hastanın görme yetisinde düzelmeler olduğu belirtildi.

Körlüğe götüren iki farklı göz hastalığına yakalanan ve yasal olarak kör kabul edilen iki gönüllünün bir retinasının altına yaklaşık 50 bin kök hücre enjekte edildiği bildirildi.

50 yaşlarındaki ilk hastanın kalıtımsal Stargarth, 70'li yaşlardaki ikinci hastanın yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalığı olduğunun belirtildiği araştırmada, kök hücre tedavisinden sonra iki hastanın durumunda iyileşme olduğu, daha önce sadece el hareketlerini görebilen ilk hastanın, nakilden sonra parmak hareketlerini farkedebildiği belirtildi.

İngiliz "The Lancet" dergisinde yayımlanan araştırmada, hastaların durumunun takip edileceği ve yeni araştırmaların gerekli olduğu, ancak bu araştırma sonuçlarının körlüğün tedavisine ışık tutabileceği ifade edildi.

İtalya Modena Üniversitesi’nde geliştirilen teknikle, tek gözü kör olan 82 kişi sağlam gözden alınan kök hücreyle yeniden görmeye başladı...

İtalya’da tek gözü görmeyen kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda umut verici adımlar atıldı. Kimyasal maddeler nedeniyle sonradan kör olan kişilerin gözleri kök hücre ile tedavi edildi. Modena Üniversitesi’nde 107 kişinin katıldığı araştırmalar sonucunda tek gözü görmeyen 82 kişi tekrar görme yetisi kazandı, 60 yıldan beri tek gözü göremeyen bir adam sağlığına kavuştu.
Bilim adamları kök hücrelerin hastaların sağlam gözlerinden alındığını belirtirken gerekli kök hücrenin sağlam gözün korneası ile gözün beyazı arasında bulunan tabakadan alındığının altı çizildi. Görme yetisi olmayan göze eklenen kök hücre aracılığıyla bilim adamları gözün opak yapısını yenileyerek saydam bir hale getirebildiklerini açıkladı. Bilim adamları kök hücre almak için hastaların tek gözünün sağlam olması gerektiğini belirtirken araştırmayı yürüten Graziella Pellegrini “Hastalar birkaç ay içinde sorun olmadan rahatlıkla görebilecek. Bu mucize değil, yalnızca teknik”dedi.

 
Körlük kök hücreyle yok oluyorJaponya’da, görme engelli hastaların kendi vücutlarından alınan kök hücrelerle görmeleri sağlanacak. Kök hücreler, sinirden kemiğe ve deriye vücudun her parçasına dönüşebiliyor.

 

Bilim dünyası, kök hücre ile organ geliştirme çalışmalarında son aşamaya geçti. Japonya, dünyadaki hayvan deneklerde elde edilen başarıyı, insanlarda uygulama cesaretini gösteren ilk ülke oldu. Japonya’da hükümet hastaların kendi vücutlarından alınan kök hücrelerle klinik uygulama yapılmasına onay verdi. Görme engelli altı hasta bu yöntem ile tedavi edilecek. Hastaların kendi vücutlarından alınan kök hücrelerle görmeleri sağlanacak. Japon hükümetinin onayı, kök hücre araştırmalarında önemli bir dönüm noktası olarak niteleniyor. Japonya’daki araştırmacılar, kök hücreyle, yaşlılıkla bağlantılı bir körlük türü olan makula dejenerasyonunun tedavisini deneyecek. Pluripotent kök hücreler olarak da bilinen erişkin kök hücreler, hastanın derisinden alınıyor ve reddedilme riski bulunmuyor. Japonya Sağlık Bakanı Norihisa Tamura, bu hücrelerin hastalarda kullanılabileceğini açıkladı. Uygulama, Kobe’deki Riken Merkezi Biyomedikal Araştırma Enstitüsü’nde yapılacak. Çalışma kapsamında ilk aşamada altı hastaya, görme yeteneklerini geri kazanmaları için hücre nakli yapılacak. Kök hücreler, sinirden kemiğe ve deriye vücudun her parçasına dönüşebiliyor. Kök hücrelere tıbbın geleceği olarak bakılıyor.

 
Nasıl yapılıyor?
İngiltere’de teknik yaklaşık bir yıl önce fareler üzerinde yapılan deneylerde kullanılmıştı. Çalışmada tekniğin, körlük tedavisinin mümkün olabileceği sonucuna varılmıştı. Londra Üniversitesi ile Moorfields Göz Hastanesi, sonucun, insanlarda körlüğü giderme yolunda umut verdiğini açıklamıştı. Fareler üzerindeki uygulamalar, gözde ışığı algılayan bölgenin, kök hücre kullanılarak tedavi edilebildiğini gösteriyor. Retina içindeki ışığa duyarlı alıcı sinir hücrelerine foto reseptör deniyor. Bu hücreler, ışığı elektrik enerjisine dönüştürerek beyne yolluyor. Ancak kimi zaman Stargardt hastalığı ya da yaşa bağlı hücre bozulması sonucu bu hücreler ölüyor. Foto reseptörlerini yaşatan destekleyici hücreleri kök hücre kullanarak değiştirme yolunda insanlar üzerinde klinik deneyler zaten yapılıyordu. Ama Londra’daki araştırma ekibi, deney farelerinde asıl, ışığa duyarlı hücreleri, yani foto reseptörleri değiştirerek körlüğü giderebildiklerini açıkladı. Bunun için laboratuvar ortamında retina üretimine olanak veren yeni bir teknik de geliştirildi. Bu teknik sayesinde, foto reseptör hücreye dönüşmek üzere programlanmış binlerce kök hücre, kör farelerin gözlerine enjekte edildi. Kök hücreler, gözün mevcut yapısına uyum sağladıktan sonra işlevlerini yerine getirmeye başlıyor. Nakledilen 200 bin kök hücreden sadece 1000’inin göze uyum sağladığı belirtiliyor. Bilim çevreleri kök hücre araştırmalarında en fazla ilerleme kaydettikleri alanların başında göz hastalıklarını sayıyor. Bunun bir sebebi, ışığa duyarlı hücrelerin elektrik enerjisini iletirken nispeten basit bir sürecin işliyor olması. Gözde bağışıklık sisteminin zayıf olması da vücudun kök hücreyi reddetmesi olasılığını düşürüyor. On binlerce kök hücre sayesinde görüş kalitesi artırılabilirken, aynı oranda kök hücre, örneğin karaciğer gibi daha büyük bir organın kendi kendini yenilemesine yetmiyor.

 

Japon araştırmacılar göz geliştirmeyi başardı

Japon araştırmacılar, embriyonik kök hücreleri kullanarak komplike bir organ geliştirmeyi başardılar. Yoşiki Sasai liderliğindeki araştırma ekibi, fareden aldıkları embriyonik kök hücrelerini kullanarak rudimentar gözü (tam gelişmemiş) geliştirmeyi başardı. Başta körlük olmak üzere göz ile ilgili sağlık problemlerinin çözümüne katkı sağlaması beklenen bu çalışmanın, tıp dünyası için pek çok açıdan büyük önem taşıdığı bildiriliyor. Geçmişte de pek çok araştırmacı benzer çalışmalar yürütmüş ancak kök hücrelerini kullanarak göz gibi karmaşık bir organı yaratmayı başaramamışlardı. Örneğin Londra Üniversitesi Gözbilim Enstitüsü’nden Profesör Robin Ali, yeni doğmuş bir fareden aldığı ışığa duyarlı hücreleri büyümüş bir fareye nakletmeyi başarmıştı. Ancak Profesör Robin Ali, başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği nakil operasyonuna rağmen, erişkin farenin görme kabiliyetinin gelişip gelişmediğinden hâlâ emin değil. Araştırma takımı daha sonra yüzen embriyonik kök hücre kümesi ve gözün kendi şeklini alması için gerekli olan hücreleri üretti. Yapılan çalışmanın sonucunda ise 2 mm. çapında, yani yavru farelerinki kadar büyüklükte göz elde edilmiş oldu.


Kaynak: Körlük kök hücreyle yok oluyor

Kök hücre 'körlük tedavisi'nde umut olabilir mi?

İngiltere'de fareler üzerinde yapılan deneylerde kullanılan yeni bir teknik, körlük tedavisinin mümkün olabileceğini gösterdi.
University College London ile Moorfields Göz Hastanesi'nden uzmanlar, bu başarının kendilerine ilk kez olmak üzere, insanlarda da körlüğü giderme yolunda umut verdiğini açıkladı.
Nature Biotechnoloy dergisinde yayımlanan araştırma sonuçları, gözde ışığı algılayan bölgenin, kök hücre kullanılarak tedavi edilebildiğini gösteriyor.
Retina içindeki ışığa duyarlı alıcı sinir hücrelerine fotoreseptör deniyor. Bu hücreler, ışığı elektrik enerjisine dönüştürerek beyne yolluyor.
Ancak kimi zaman Stargardt hastalığı ya da yaşa bağlı hücre bozulması sonucu bu hücreler ölüyor.
Fotoreseptörleri yaşatan destekleyici hücreleri kök hücre kullanarak değiştirme yolunda insanlar üzerinde klinik deneyler zaten yapılıyordu.
Ama Londra'daki araştırma ekibi, deney farelerinde asıl, ışığa duyarlı hücreleri, yani fotoreseptörleri değiştirerek körlüğü giderebildiklerini açıkladı.
Bunun için laboratuvar ortamında retina üretimine olanak veren yeni bir teknik geliştirildi.
Bu teknik sayesinde, fotoreseptör hücreye dönüşmek üzere programlanmış binlerce kök hücre, kör farelerin gözlerine enjekte edildi.
Araştırmaya göre bu kök hücreler, gözün mevcut yapısına uyum sağladıktan sonra işlevlerini yerine getirmeye başlıyor.
Bununla beraber nakledilen 200 bin kök hücreden sadece 1000'inin göze uyum sağladığı belirtiliyor.
Araştırma ekibinin başkanı Prof. Robin Ali, BBC'ye yaptığı açıklamada, elde ettikleri sonuçları heyecan verici bulduklarını, beş yıl içinde insanlar üzerinde klinik deneylere başlanabileceğini ifade etti.
Bilim çevreleri kök hücre araştırmalarında en fazla ilerleme kaydettikleri alanların başında göz hastalıklarını sayıyor.
Bunun bir sebebi, ışığa duyarlı hücrelerin elektrik enerjisini iletirken nispeten basit bir sürecin işliyor olması.
Gözde bağışıklık sisteminin zayıf olması da vücudun kök hücreyi reddetmesi olasılığını düşürüyor.
On binlerce kök hücre sayesinde görüş kalitesi artırılabilirken, aynı oranda kök hücre, örneğin karaciğer gibi daha büyük bir organın kendi kendini yenilemesine yetmiyor.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

1 Comment

 • TOLGA ÇEVİK

  Reply
  Posted on Eki 03, 2019 at 10:31 am

  Hocam merhaba,
  İsmim Tolga ÇEVİK. Babam 71 yaşında kuru tip makula dejenerasyonu var. Bir gözde %55 diğeri %70 görme kaybı var. Birçok doktor ve hastaneye gittik ama çözüm bulamadık. Hepsi de bunun bir tedavisi yok diyor. İnternetteki yazı ve makalelerden okuduğum kadarıyla henüz tedavisi kesinleşmemekle birlikte kök hücre tedavisinin iyi geleceği düşüncesindeyim. Sizin değerli fikrinizi ve eğer yapılabilir ise nerede yaptırabileceğimiz konusunda yardımınızı rica ederim. İyi Günler.

Add Comments