Gut Hastalığı

  1. Anasayfa
  2. Diyet
  3. Gut Hastalığı
Gut Hastalığı

Gut Hastalığı

 

gut-hastalığı

Gut nedir ?

Gut, kandaki ürik asit düzeylerinin yükselmesinden (ürik asit idrarda bulunan bir atık üründür) veya böbreklerdeki ürik asit tasfiyesinin azalmasından doğan bir hastalıktır. Ürik asid kristalize olur ve eklemlerde çökelir. Bu çökelme ciddi ağrı nöbetlerine ve inflamasyona yol açar. Çoğu kez bu olay ayak başparmağı tabanında bulunan nispeten büyük eklemde cereyan eder. Ancak kollar, ayaklar, ellerde bulunan diğer eklemler de hastalıktan etkilenebilmektedir.

Kimler risk altındadır ?

Erkekler guta yakalanma açısından kadınlara göre 20 kat daha risk altındadırlar. Diğer risk faktörleri ise şunlardır: Yaş (daha çok 40-50 yaşlar arası) Guta ait bir aile öyküsünün varlığı Şişmanlık Bazı ilaçların özellikle de diüretiklerin (idrar söktürücü) kullanılması Kan hastalıkları Travma, şua alma veya cerrahi müdahale geçirme Ürik asidin yapısına giren bir madde olan "pürin"i içeren gıdalardan büyük miktarlarda tüketme. Yüksek kan basıncı, anemi, diabet, böbrek veya damar hastalığı gibi rahatsızlıklar.

Gut Tanısının Konması

Gut ve gutun altında yatan sebepler kan tahlilleri (ürik asit düzeyi), eklem sıvında yapılan çalışmalar ve röntgenler vasıtasıyle tanınabilir. Eğer eklemlerinizde iltihabi yahut ağrılı ataklar atlattıysanız doktorunuzu durumdan bilgilendiriniz. Tedavi edilmeden bırakılırsa, gut sakat eklemlere böbrek taşlarına, kemik-ligament ve tendonlarda iltihaplanmaya yol açabilir.

Gutun tedavisi

Eğer size Gut tanısı konulursa, doktorunuz buna uyarlanmış bir perhiz, steroid ailesinde olmayan iltihap önleyici ilaçlar, ağrı kesiciler ve kanınızdaki ürik asid düzeylerini azaltacak ilaçlardan bir veya birkaçını birden yazabilir. Bir gut atağı esnasında, mevcut semptomlar şu şekillerde de azaltılabilir:

Hastalıktan etkilenen eklemlere ılık veya soğuk kompresler uygulanacak
Yatakta yatarken ağrılı eklemleri yatak çarşafı ve yorgandan uzak tutmak için yastıktan çerçeveler kullanarak
Eklemlerinizin istirahati sağlanarak
Böbrek taşlarının önüne geçmek için günde 10-12 bardak su içerek
Pürinden zengin gıdalardan kaçınarak. Bu gıdalar muayyen et türleri, deniz ürünleri, kurutulmuş makarnalar ve bezelyeler, ıspanak, bira mayası, hayvansal yağlar, et suyu, yulaf unu
Alkollü içkilerden kaçınarak
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments